Böğürtlen çayı nasıl yapılır?

Bir çok yöntemle hazırlanabilen böğürten çayının en popüler ve en kolay hazırlanma yöntemi, kurutulmuş böğürtlen yaprakları ile hazır...

 

Ahududu ve çilekle yakın bir akrabalığı olan böğürtlen, başta sindirim ve bağışıklık sistemi olmak üzere bir çok hastalığa iyi gelen bir meyvedir. Bu bitki ile yapılmış olan böğürtlen çayı, başta kalp rahatsızlıkları, ishal, basur, varis, kanser, boğaz ağrısı ve bir çok hastalığa iyi gelir. Yazımızı okuyarak binbir derde deva böğürtlen çayı nasıl yapılmaktadır öğrenebilir ve böğürtlen çayının faydalarını detaylıca öğrenebilirsiniz.

Böğürtlen Çayı Nasıl Yapılır?

Bir çok yöntemle hazırlanabilen böğürten çayının en popüler ve en kolay hazırlanma yöntemi, kurutulmuş böğürtlen yaprakları ile hazırlanan yöntemdir. Kurutulmuş böğürtlen yapraklarını aktarlardan kolay bir biçimde temin edebilirsiniz.

Bir bardak böğürtlen çayı hazırlamak için iki çay kaşığı böğürtlen yaprağı kullanmanız yeterli olabilecektir. Çayınız için yeterli ölçüde suyu kaynattıktan sonra kurutulmuş böğürtlen yapraklarını kaynayan suyun içine atın. Çayın hazırlanması için böğürtlen yapraklarını beş ile on dakika arası kaynamış ve ocaktan almış olduğunuz suyun içerisinde bekletin. Bu çayınızın demlenme aşaması olabilecektir. Demlenen ve rengine kavuşan böğürtlen çayınızı dilerseniz şekersiz dilerseniz de az ölçüde şeker yahut balla tatlandırarak tüketebilirsiniz. 

Eğer taze böğürtlen bulma imkanınız var ise çayınızı taze böğürtlen ile de hazırlayabilirsiniz. Bu çay için her şeyden önce taze böğürtlenleri ezip suyunu çıkartın. Ezilmiş taze böğürtlen posalarını ve suyunu bir tarafta kaynattığınız suyun içine atın. Bütün bu malzemeleri on dakika kaynatın ve hazırladığınız çayın posalarını süzerek tüketin. Tıpkı böğürtlen yapraklarıyla hazırladığınız böğürtlen çayı gibi bu çayı da dilerseniz şekersiz dilerseniz de az ölçüde şeker yahut balla tatlandırarak tüketebilirsiniz. 

 

Böğürtlen Çayının Faydaları Nelerdir?

Yine böğürtlenin içerisinde yer bulan cyaniding-3-glükoz, kanserli hücrelerin yayılmasını engeller. 

Böğürtlenin içerisinde yer alan lifler, bağışıklık mekanizmasının güçlenmesini sağlamaktadır. Ek olarak yapılmış olan test sonuçlarına göre, böğürtlenin içinde yer alan interleukin proteini, vücut iltihabını azaltır.

Diyabet (şeker hastalığı) hastalarının dostu böğürtlen çayı, kan şekeri seviyesini düzenler.

Böğürtlen çayı içindeki C vitamini, A vitamini, E vitamini, demir, kalsiyum, magnezyum, çinko, bakır ve potasyum ile vücudumuzun ihtiyacı olan bir çok vitamin ve mineralin karşılanmasını sağlamaktadır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Zeytin yaprağı çayı nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?