Peynirin tuzu nasıl azaltılır?

Peynir türlerinde de değişik oranlarda tuz bulunur. Bazı çeşitlerde ise tuz miktarı olması gerektiğinden çok çok fazladır. Bu tarz pe...

 

Aşırı tuz tüketiminin zararlı olduğu çokca platformda devamlı bir şekilde dile getiriliyor. Hassaten yüksek tansiyon ve buna bağlı kalp rahatsızlıkları tuzun negatif etkilerinin başında geliyor. Bunun yanı sıra böbrek için de zararlı olan tuz ek olarak kemik erimesi riskine de arttırmaktadır. Su tutma özelliği yüksek olan tuz vücutta su tutarak şişkinliklere neden olabilir. Ek olarak hamilelikte aşırı tuz tüketimi, bebeğimizin gelişiminin yavaşlamasına ve durmasına yol açan sonuçlara yol açabilir. Bütün bu nedenlerden ve daha fazlasından ötürü sağlığın negatif etkilenmemesi için tuz tüketiminin kontrol altında tutulması gerekir.

Peynir türlerinde de değişik oranlarda tuz bulunur. Bazı çeşitlerde ise tuz miktarı olması gerektiğinden çok çok fazladır. Bu tarz peynirler, içerdiği tuzun zararlarının yanında, damak tadına da çok fazla hitap etmemektedir. Bu sebep ile hem peyniri daha sağlıklı, aynı zamanda damak tadına daha ideal bir duruma getirebilmek için peynirin tuzunun azaltılması gerekmektedir. Peki, peynirdeki tuz miktarının azaltılması için ne yapılmış olması gerekmektedir?

Peynirin Tuzu Nasıl Azaltılır?

Su en iyi çözücüdür. Bu neden ile tuz oranı çok fazla olan peynir, yeterli genişlikte bir kaba su koyularak bu suyun içinde bekletilebilir. Lakin bu işlemin günlük olarak yapılmış olması gerekmektedir. Bilhassa kahvaltıda az tuzlu peynir tüketebilmek için, tüketilecek miktardaki peynirin geceden suda bekletilmesi gerekmektedir. Eğer peynir dilimlenirse, suyla temas eden yüzey artacağından peynir tuzu daha etkili halde suya geçmektedir.

 

Fotoğraf: Rebecca Siegel

Tuzunun azaltılması için peynir, su yerine süt veya tuzsuz ayran içinde de bekletilebilir. Bu halde peynirin tuzunun azaltılmasının yanında farklı lezzet kazanması da sağlanmış olur.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Kilerde hangi eşyalar saklanabilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?