Doğa sporları nelerdir?

Türkiye, iklimsel ve cografi  özellikleri ile büyük kanyonlara sahiptir. Kanyon, yüzme, tırmanma, duvar ve şelale inişleri gibi çok a...

 

Doğada ve doğal ortamda, insanların sağlığına, kişinin bedensel ve zihinsel gelişimine katkı sağlayan sporların tümüne doğa sporları denir. Doğa sporları bu günlerde teknolojinin yanında getirdiği hareket azlığı ile başa çıkmak için her yaş ve meslek grubundan kimsenin ilgi odağı biçimine gelmiştir. 

KANYON

Türkiye, iklimsel ve cografi  özellikleri ile büyük kanyonlara sahiptir. Kanyon, yüzme, tırmanma, duvar ve şelale inişleri gibi çok aktiviteyi kaya blokların arasında yapmaktır. Kaya bloklar arasında kilometrelerce uzunluğunda,  metrelerce derinlikte akarsular şelaleler oluşturarak aşağılara akmaktadır. Turkuaz renginde buz gibi su havuzları ile karşılaşabilirsiniz.

DAĞCILIK

Dağcılık sporu içinde mücadele ruhunu üst düzeyde yaşatan, kimi kez risk almayı gerektiren, ekip çalışması ve uyum gerektiren bir spor dalıdır. Dağlarda yürüyüş değişik noktalarda kamp kurmanın yanında ek olarak teknik malzeme kullanarak tırmanma sporunu da kapsamaktadır. Belli teknik ve emniyet yöntemlerinin geliştirilmesi ile kendine munhasır disiplini ve ilkeleri olan bir spor şekline dönüşen dağcılık, çokca doğa sporunun da önünü açmıştır. Türkiye'de dağcılık, üniversite klüpleri ve Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) bünyesinde yapılmaktadır.

TREKKING

Fiziki kondisyona göre parkur seçilerek yapılmış olan yürüyüşlerdir. Rehber eşliğinde yapılmış olan doğa yürüyüşü grup olarak yapılmaktadır ve amaç ortak hareket etmektir. Doğadaki görsel şöleni izleyerek stresten uzak kalabilirsiniz.

 

MAĞARACILIK

Mağara Bilimi(Speleoloji), yürüyüş, kampçılık ve ip inişi gibi çok sportif faaliyeti; ölçüm ve haritalama gibi uzmanlık alanlarını; jeoloji, hidrojeoloji, biyoloji gibi bilim dallarını da içinde barındırır. Ülkemizde mağaralarının çoğunluğu, Orta ve Doğu Toroslar ile Batı Karadeniz bölümünde bulunmaktadır. Spor ile bilimin iç içe olduğu önemli görülen bir doğa sporudur

KAMPÇILIK

Doğada geçirilecek günler için çadır kurup, konaklama eylemidir. Heyecan ve coşku içeren kamp aktivitesi sırasında öğrenecekleriniz kent yaşamınızı da oldukca kolaylaştıracaktır. Kampçılık doğayı seven, yalnızlık arayan gençler ve açık arazide tecrübelerini paylaşan arkadaş ve aile grupları tarafından yapılmaktadır. Kamp hayatı size yeni deneyim ve beceriler kazandırarak hayata daha renkli ve pozitif bakmanızı sağlayacaktır. Şurada en dikkatli olunması gerekli olan konu doğal hayata zarar vermeden imkanlar içinde yeme, içme, uyku, güvenlik vb. için temel yaşam şartlarını oluşturmaktır.

ATV

Atv dört tekerlekli ve içten yanmalı bir motordan güç alan tek veyahut iki kişilik bir taşıttır. Atv ile tura çıkarak engebeli arazi gezintisi yapılmaktadır. Doğal güzellikler arasında mola verilerek fotoğraf çekimi yapabilirsiniz. Motorsiklete benzeyen atv’ yi kullanırken dikkatli olmak gerekmektedir.

 

RAFTING

Rafting, kano ve nehir kayağı gibi sporlar yapabilmek için ülemizde akarsu potansiyeli bulunmaktır. Akıntının yüksek olduğu akarsu üstünde raft adıyla anılan botlarla, rehberlerin denetim ve gözetiminde yapılmaktadır. Uyumlu bir takım ruhu içerisinde bulunduğunuz raftı devirmeden, kürekle yönlendirerek kayalar ve engeller arasından ilerlemeyi gerektirir. Türkiye'de Köprü çay, Dalaman, Melen, Fırat ve Çoruh nehirleri rafting yapmaya en elverişli nehirlerdir.

KAYAK

Kayak, sporcuların kayak malzemeleri ile kar üstünde kayarak ilerlediği doğa sporudur. Türkiyede Uludağ, Palandöken ve Kartalkaya gibi birçok kayak tesisi hizmet sunmaktadır.

DAĞ YÜRÜYÜŞÜ

Günü birlik olarak yapılmış olan, sabah başlayıp akşam bitirilen dağ yürüyüşüdür.

KAYA TIRMANIŞI

Kaya tırmanışı, denge, estetik, esneklik, güç ve zekayı bir araya getirerek, doğaya uyum sağlayarak ilerleyebilmeyi gerektiren bir spordur. Kaya tırmanışı, sportif tırmanış ve uzun duvar tırmanışı olmak üzere iki değişik biçimde yapılmaktadır. Kol ve bacak kaslarınını yoğun olarak çalıştıran tırmanış esnasında isabetli tercihlerde bulunmak gerekir.

KÜREK

Kürek, insan vücudunun sınırlarını zorlayan ve kol ve bacak gücüne dayanan bir dayanıklılık sporudur. Tekne içerisinde sporcu raylar üstünde hareketli olan bir oturağa oturup kürekleri çeker. Takım olarak yol alan kürekçiler arasında uyum ve beraber hareket önemlidir.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ

Serbest paraşütlerle yamaçlardan koşarak atlayıp, yükselerek kuşlar gibi özgür hissettiren ekstrem bir spor türüdür. Yükseklik korkusu olmayanlar, eğitmen eşliğinde veyahut eğitimi aldıktan sonra yalnız yamaç paraşütü ile gökyüzünü keşfedebilir. Türkiyede yamaç paraşütünün en  populer yeri Fethiye’de Babadağ-Ölüdeniz arasıdır.

SÖRF

Rüzgar sörfü, kitesörf ve dalga sörfü bu sporun en popüler dallarıdır. Kitesurfing ve rüzgar sörfü sporları için rüzgar gücüne ihtiyaç vardır. Türkiyede daha fazla rüzgar sörfü, Alaçatı’da yapılmaktadır. Dalga sörfçüsü sahile yaklaşan dalgalarla üstünde sörf tahtası ile haraket etmektedir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Maraton nedir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?