Pasta cila ne zaman yapılmalı?

Devamlı beraber anılan pasta ciladan cila, pastanın tamamlayıcısı görevi görür. Pastanın yaptığı koruma ve yenileme etkisini güzel ci...

 

Otomobilinin fabrikadan çıkmış gibi yeni ve parlak görünmesini herkes ister. Bu yeniliği sağlamak için araç sahipleri devamlı pasta cile yöntemine başvurur.

Devamlı beraber anılan pasta ciladan cila, pastanın tamamlayıcısı görevi görür. Pastanın yaptığı koruma ve yenileme etkisini güzel cilalama işlemiyle taçlandırabilirsiniz. Cilanın vermiş olduğu parlaklık araçları hayli çekici hale getirirken vermiş olduğu parlaklık ve kayganlık vesilesiyle aracın toz tutmasını engeller. 

Pasta cila ile ilgili en dikkatli olunması gerekli olan şey ise işi uzmanına yaptırmaktır. Her ne kadar aracımızı korumak ve güzelleştirmek için bir işlem yapıyor olsak da işi bilmeyen kişilere aracı emanet edip sonrasında pişman olmayalım.

Cilalama işlemi boya koruma olarak da adlandrılır. Cilalama işleminin ardından araç parlar lakin bu parlama maksimum 1-2 ay olur. Cila aracın üstünde fazla tutunamaz, yıkama ve güneşin etkisi ile akar gider. Ama cilalama pasta gibi boyayı inceltmediğinden en çok kullanılabilmektedir. Ayda bir cila uygulanan bir araç sürekli ilk günkü gibi canlı ve parlak görünür. 

Peki araca pasta ne zaman yapılmalı? Araçlarımıza ne kadar gözümüz gibi baksak da yağmur, rüzgar gibi doğal etkenlerle yahut çarpma sürtme gibi çizik oluşturan eylemler pasta ihtiyacını doğurur. Araç sahipleri genel olarak kış aylarına girilirken araçlarına pasta uygulatır. Yağmur ve rüzgarın en etkili olduğu dönemlerden önce yapılmış olan pasta uygulaması aracın korunurluğunu arttırmaktadır. Bu uygulama daha önce de belirttiğimiz gibi belli zaman aralıklarıyla yapılmalı. Yeni araçlar için 1.5 yıl ideal süre olarak kabul edilebilmektedir.

 

Pasta cila araç için besleyici ve yenileyici özelliğe sahip olmasına karşın belli aralıklar ile yapılmalıdır. İkisi çoğu kez insanlar tarafından benzetilse de çok değişik işlere yararlar. Araca pasta yapmanın ana gayesi çizikleri kapatmak olarak bilinir. Kaporta üstündeki çizin kapatılmayacak kadar derin değilse pasta yaraya güzelce yedirilir ve çizik kapatılır. Pasta, aracın boyasının üstünü kaplayıp kalınlaştırıyor gibi görünse de esasen polisaj adı verilen yedirme işlemiyle boyayı inceltme özelliği vardır. O yüzden çok kez pasta uygulanan aracın boyası tam olarak inceldiği için tekrar yapılacak uygulamalar yarardan çok zarar vermektedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Altın fiyatları neden değişir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?