Çimen lekesi kottan nasıl çıkar?

Güzel havalarda piknik yapmak, oturup dinlenmek ve çocuklar tarafından oyun oynamak için tercih edilen çimenlik alanlar, geride kıyaf...

 

Güzel havalarda piknik yapmak, oturup dinlenmek ve çocuklar tarafından oyun oynamak için tercih edilen çimenlik alanlar, geride kıyafetlerde yeşil lekelerin kalmasına neden olabilir. Bu lekeler hassaten bitkilere yeşil renk veren klorofillerden kaynaklanmaktadır. Bu renk pigmentleri bitki dokusu oluşundan ötürü pamuklu kumaşlara daha iyi tutunmakta ve pamuklu kumaşlarda daha zor lekelerin oluşmasına yol açmaktadırlar. Pamuklu kumaştan yapılmış kot pantolonlar ise yeşil çimen lekelerinin azami görüldüğü kıyafetlerdendir. Çimenler üstüne oturulduğunda özel olarak kot pantolonların oturulan kısımlarında ve diz bölümlerinde sürekli çimen lekeleri oluşur. Kot pantolonlarda oluşan çimen lekelerinin çıkartılması içinse bazı noktalara dikkatli olunması gerekmektedir. Şimdi, çimen lekelerinin kot pantolonlardan nasıl temizlenebileceğine bir göz atalım.

Çimen Lekesi Kottan Nasıl Çıkar?

Kotta oluşan çimen lekesinin çıkartılması için ne kadar hızlı davranılırsa sonuç o kadar başarılı olur. Kotta yeni oluşmuş çimen lekeleri sıcak su ve deterjan kullanılarak kolay bir biçimde çıkartılabilmektedir.

Kottaki çimen lekesi üstüne yıkama işleminden önce sirkeli su uygulanması da kottaki lekenin çıkmasını hayli kolaylaştırır. Bunu yapmak için 1 kaşık beyaz sirke, 2 kaşık sıcak suyla karıştırıldıktan sonra leke üstüne uygulanmalı ve kot bu uygulamadan sonra yıkanmalıdır.

 

Kottaki çimen lekesinin çıkartılması için sıvı deterjanlar da kullanılabilmektedir. Fakat renkli kotlarda bu deterjanlarda ağartıcı olmamasına dikkatli olunması gerekir. Kottaki lekeli kısma sıvı deterjan uygulanarak 15-20 dakika kadar beklenmeli ve sonrasında deterjanlı bölüm yıkanmalıdır. Bu işlem çimen lekesi kottan bütünüyle çıkana kadar tekrarlanmalıdır.

İzopropil alkol de kottaki çimen lekesinin çıkartılmasında etkili olmaktadır. Bu yöntemde kottaki çimen lekeli kısma izopropil alkol bir bez veya sünger vasıtasıyla fazla bastırılmadan uygulanmalı ve sonrasında kottaki alkolün buharlaşması için beklenmelidir. Alkol bütünüyle buharlaştıktan sonra da kot soğutulmuş su ile durulandıktan sonra normal halde yıkanmalıdır.

Eğer kottaki çimen lekesine hızlı biçimde müdahale edilemez ve leke kurursa bu halde hepsinden önce lekenin nemlendirilmesi gerekir. Bu halde önce çimen lekesi olan bölüm suyla nemlendirilmelidir. Daha sonrasında ise nemlendirilen lekeli bölüm deterjan kullanılarak ovulmalı ve son olarak da deterjanlardan arındırılması için kot ıslak ve temiz bez kullanılarak silinmelidir yahut normal biçimde yıkanmalıdır.

Eğer çimen lekeli kot beyaz renkte ise bu halde lekenin çıkartılması için çamaşır suyu da kullanılabilmektedir. Bunu yapmak için önce leke kurumuş ise suyla nemlendirilmeli ve deterjan ile ovulmalıdır. Son olarak da çamaşır suyu katılmış sıcak su kullanılarak yıkanmalıdır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Oruç tutarken ağız kokusu nasıl önlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?