Portakalın 5 faydası

 Portakaldaki pektin maddesi çözülebilir bir liftir ve kolesterolü düşürmeye yardım etmektedir. Pektin dışında hesperidin de kan bası...

 

C vitamini dendiği zaman akla ilk gelen meyvelerden biri olan portakal, grip ve soğuk algınlığına karşı en fazla tüketilen meyveler arasında yer bulur. Fakat portakalın yararları yalnızca griple sınırlı değil cilt sağlığı, kalp damar sağlığı ve bağışıklık sistemi üstündeki pozitif etkileri olarak sayılabilir.

Kolesterolü düşürür

 Portakaldaki pektin maddesi çözülebilir bir liftir ve kolesterolü düşürmeye yardım etmektedir. Pektin dışında hesperidin de kan basıncı ve kolesterol seviyesi üstünde pozitif etkiye sahiptir.

Portakalın 5 Faydası

Portakalda A, B ve C vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve kolin mineralleri bulunmaktadır. Ek olarak vücudumuzu yaşlanmaya karşı koruyan, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip 170'den fazla fitokimyasal ve 60’dan fazla flavonoid içerir. Böylece, hastalıklarla mücadele etmeyi sağlamaktadır ve yaşlanma etkileriyle savaşır. Fakat sağlık için portakalın ölçülü tüketilmesi gerekmektedir. Özel olarak aşırı portakal suyu tüketimi şeker ve asidik içeriği sebebiyle diş minesinin hasar görmesine, mide şikayetlerine ve kalori sorununa neden olabilir. En sağlıklı tüketimi için portakalın tam olarak, gün içinde 1 adet posası atılmadan tüketilmesi önerilmektedir.

Kalp- damar sağlığı güçlendirir

 Antioksidanlar, folat ve potasyum yönünden oldukça zengin olan portakal, kalp dostu bir meyvedir. Portakaldaki var olan antioksidanlar, bilhassa C vitamini, serbest radikallere karşı arterleri korur, kolesterolün neden olduğu hücre hasarını önlemektedir. İçerdiği fitokimyasallar ile trombositleri güçlendirir. Hücrelere oksijen ve besin taşıyan kan damarlarının biri birine yapışmasını önlemeye yardım etmektedir. Kalp fonksiyonları ve kas kasılmalarında önemli bulunan bir rol oynayan potasyum, portakalda bulunan ve kalp sağlığı için önemli görülen bir besin bileşenidir. 

 

Böbrek taşlarının oluşmasını önler

 C vitamini ürik asidi nötralize eder ve kalsiyum oksalat kristalizasyonu azaltarak böbrek taşı oluşumunu engeller. İdrardaki sitrat düzeyini arttırarak, kalsiyum oksalat birikimi ile meydana gelen böbrek taşı riskini azaltmaya yardım eden olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir 

Portakal bağışıklık sistemini güçlendirmek için gereken olan C vitamini ile doludur. C vitamini, virüsler, bakteriler ve diğer yabancı işgalcilere karşı mücadele eden beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik eder. Portakal benzer zamanda bağışıklığın artırılması için önemli görülen bir rol oynayan A vitamini, folat ve bakır da içermektedir 

Cildi gençleştirir 

C vitamini güçlü antioksidan olarak güneş ve çevre kirliliğine maruz kalmanın yol açtığı cilt hasarı ile mücadele eder. Ek olarak cilt esnekliğini geliştiren ve kırışıklıkları azaltan kolajen oluşumunda önemli bulunan bir rol oynar. Portakalı meyve olarak yemek veyahut portakal suyu içmenin yanında cilde portakal uygulamak da cildin güzelleşmesini sağlamaktadır. Portakal kabuğundaki sitrik asit cildi aydınlatır ve benzer zamanda tıkalı gözeneklerin açılmasını sağlamaktadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Zayıflamayı hızlandıran kürler adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?