Dukan diyetinin evreleri

İlk evrede, hızlı halde kilo vermek, vücudumuzu perhize hazırlamak ve hızlı kilo vererek motivasyonu artırmak amaçlanıyor. Bu evrede ...

 

Dukan diyeti, hızlı biçimde kilo vermeye vücudumuzu odaklamak, hedeflenen kiloya ulaşmak ve ulaşılan kiloyu korumak üstüne planlanan dört evreden oluşuyor:

1- Atak Evresi

İlk evrede, hızlı halde kilo vermek, vücudumuzu perhize hazırlamak ve hızlı kilo vererek motivasyonu artırmak amaçlanıyor. Bu evrede diyeti uygulayanlar kalori hesabı yapmadan, sadece proteine dayalı olarak besleniyorlar. Orada dikkatli olunması gerekli olan şey ise yağ tüketmemek. Protein envaiçeşit sığır eti, tavuk, balık, yumurta, soya ve süzme peynir gibi gıdalardan alınır. Bu bölümde karbonhidrat kaynağı olarak gün içerisinde 1,5 yemek kaşığı yüksek lif içeren ve tokluk hissini koruyan yulaf kepeği tüketilmesine izin veriliyor. Her gün 1,5 litre de su tüketilmesi gerekiyor.

Uyarı

“Dukan Diyeti” adlı kitapta bu metodun daha detaylı bilgilerine ulaşmak mümkün. Ama bilinçsizce yapılacak her diyet sağlığı negatif etkileyebileceğinden, kilo vermek için popüler yöntemler yerine bir uzman gözetiminde diyet yapmanın daha doğru olacağını unutmamak gerekiyor.

3- Güçlendirme Evresi

Bu evrede hedeflenen de önceki evrede verilen kiloların tekrar alınmasını engellemek. Diyet uygulayan kişi günlük sınırsız protein ve sebze tüketimini sürdürürken bu listeye bir porsiyon düşük şeker içeriğine sahip meyve, peynir ve iki dilim tam tahıllı ekmek de ekleniyor. Ek olarak hafta içinde bir ya da iki porsiyon karbonhidratlı yiyeceğe ve 1-2 kez de istenen yiyeceğin yenilebileceği özel ödül yemeğine izin veriliyor. Haftanın bir günü de yalnızca saf protein tüketimine ayrılıyor.

 

4- Koruma Evresi

Dukan diyetinin bu son evresi en uzun vadeyi kapsayan prosesi oluşturuyor. Koruma evresi hayatın geri kalanı boyunca uygulanmaya devam edilebilecek bir evre olarak tanımlanıyor. Diyeti uygulayan kişi aşağıdaki gibi belli kurallara uyduğu koşulda istediği her şeyi yiyebiliyor:

2- Seyir Evresi

Bu zaman zarfında, ilk evredeki besinlere diyet listesinde yer bulan 28 sebze de ekleniyor. Meyve tüketimine ise izin verilmiyor. Amaç kilo vermek isteyenlerin hedefledikleri ağırlığa kademe kademe erişmelerini sağlamak. Kişiye göre değişse de bu evre, uygulandığı süre içinde, hafta içinde 1 kilo vermek üstüne odaklanıyor. Örnek verilecek olursa 15 kilo vermek isteyen biri için bu süre 15 haftayı kapsıyor. Karbonhidrat içermedikleri sürece sebze tüketiminde bir kısıtlama sözü edilen değil.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Yulaf ezmesinin sağlığa faydaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?