Keçi sütü nasıl içilir?

Keçi sütünün ana maddesi kazeindir. Kazein parçacıkları küçük, yapısı da yumuşaktır. Bu yönüyle bebeklerde ve çocuklarda tüketimi, al...

 

İnsan vücudumuzu için anne sütünden sonra en yararlı besin olduğuna inanılan keçi sütü, doğadaki her şeyin taklidi olmasına karşın anne sütünün taklidi yapılamamasından ötürü daha da önem kazanmaktadır. Keçi sütü gerek içindeki besin elementleri ve bileşimi gerek protein benzerliğiyle anne sütüne hayli yakındır. Ek olarak keçi sütünün sahip olduğu protein içeriği alerji riskini en aza indirmektedir.

Keçi sütünün ana maddesi kazeindir. Kazein parçacıkları küçük, yapısı da yumuşaktır. Bu yönüyle bebeklerde ve çocuklarda tüketimi, alerjik reaksiyon oluşumuna engel olur. Alerjik tepkimeye açık çocuklar inek sütünü hazmedemedikleri için inek sütüne karşı duyarlıyken keçi sütünü rahatlıkla içebilirler.

Keçi sütünün günlük tüketim sınırlaması bulunmamaktadır. Besin değerleri yönüyle gayet zengin bir besin maddesi olması yönüyle bebeklerde (8. ayını doldurmuş bebeklerde ve doktora danışarak verilmeli) gelişim çağındaki çocuklarda, yetişkinlerde ve yaşlılarda tüketimi tavsiye edilir.

Keçi sütü yapısı yönüyle incelendiğinde anne sütünden 4 kat daha çok kalsiyum içerdiği görülmektedir. Keçi sütü inek sütüyle kıyaslandığı zaman her yönüyle inek sütüne tercih edilmesi gerekli olan bir besin maddesidir. Mesela bu süt, inek sütüne göre % 47 daha çok A vitamini, % 137 daha çok potasyum, % 13 daha çok kalsiyum ve % 25 daha çok B vitamini içermektedir. Yalnızca folik asit ve B6 vitamini yönüyle inek sütünün daha avantajlı olduğu bilinmektedir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Tuz tüketimi nasıl azaltılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?