Diyette hangi peynirler yenir?

En yağlı peynir türlerinden biridir. Ölçülü olarak ve diyette her gün tüketilmemesi gerekmektedir....

 

Peynir çeşitleri kahvaltı öğünün en temel maddelerinden birisidir. Türkiyede peynir çeşitleri hayli fazladır. Beyaz peynir ve kaşar peyniri en fazla tüketilen peynirlerdir. Peki diyet yaparken nelere dikkat etmeli, ne miktarda ve hangi peynirleri tüketmeliyiz?

Kaşar peyniri

En yağlı peynir türlerinden biridir. Ölçülü olarak ve diyette her gün tüketilmemesi gerekmektedir.

Diyette Hangi Peynirler Yenir?

Diyet yaparken hangi peyniri tüketirsek tüketelim ölçü olarak sınırlamak gerekmektedir. Bu konuda birçok diyetisyenin peynir için verdikleri ölçü bir veya iki kibrit kutusu miktarıdır. Hassaten az yağlı ve tuzu alnmış olan peynirler tüketmek gerekmektedir. Genel olarak peynir çeşitleri kalorisi ve yağ oranı yüksek gıdalardır. Son dönemlerde hassaten kahvaltı dışında, çok yemekte, salatalarda kullanılmaya başlanmıştır. Diyet kısmında kullanılacak ise sabah kahvaltısı dışında tüketmemek gerekmektedir.

Peynir ürünleri türlerine göre değişiklik göstermektedir. Bazıları çok yağlı ve tuzlu, bazıları da daha hafiftir. Aşağıda bazı peynir çeşitleri misal olarak gösterilmiştir.

Labne peyniri

Yağ oranı hayli yüksek ve besleyicidir. Diyet yaparken piyasada light olarak satılan ürünlerden belli miktarda tüketilebilmektedir.

Keçi peyniri

Kalorisi hayli düşük ve yağsız bir peynirdir. Sağlıklı olmak açısından da son dönemlerde gayet faydalı olduğu uzmanlarca belirtilmektedir.

 

Koyun peyniri

Yağ oranı yüksektir. Tuz oranı yüksektir. Ölçülü ve tuzu alınmış biçimde tüketilmelidir.

Lor peyniri

Süzme peynir, ekşimik adlarıyla da bilinen bu peynir, peynir altı suyundan elde edilir. Tuzlu veya tuzsuz olarak satılmaktadır. Yağ oranı da hayli düşük olan bu peynir diyet yaparken kullanılacak en ideal peynirdir. Hassaten tuzsuz olanı tercih edilmelidir. Protein değeri de hayli yüksek ve besleyici olan bu peynir vücudumuzu tok tutmaya da yardım eder.

Parmesan peyniri

 Kalorisi ve yağı fazla olan peynirlerden birisidir. Çinko oranı çok yüksek ve besleyicidir. Nadir olarak tüketilmelidir.

İnek peyniri

D vitamin ve kalsiyum açısından çok zengin olan bu peyniri yarım yağlı olarak tercih etmek gerekmektedir. Diyet yaparken tuzunu da almak gerekmektedir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Yoğurt tok tutar mı? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?