Dukan diyeti nedir?

Fransız diyetisyen Pierre Dukan’ın 35 senesi aşkın çalışmaları süresince geliştirdiği Dukan diyeti, protein ağırlıklı bir beslenme me...

 

Kilo vermek isteyenlerin son günlerde başvurduğu en bilinen metotlardan biri Dukan diyeti... Nerdeyse her gün gazeteler, televizyonlar, dergiler ve web sitelerinde Dukan metoduna göre yazılarla karşılaşmak mümkün. Peki, Dukan diyeti nedir? Zayıflamak için hangi yöntemleri kullanır? Sağlık üstünde negatif etkileri var mıdır?

Fransız diyetisyen Pierre Dukan’ın 35 senesi aşkın çalışmaları süresince geliştirdiği Dukan diyeti, protein ağırlıklı bir beslenme metodudur. Dukan diyeti insan vücudunun karbonhidratları ve nişastaları pek iyi tolere edemediği bilgisinden yola çıkıyor. Yağ kaybını sağlamak için protein diyetinin önemli olduğunu ve türlü hayvansal gıdalar vasıtasıyla vücudumuzun protein alımını artırmayı gereken görüyor. Dört evreden oluşan diyet, tüketim izni olan 100 besini kapsıyor; bunlardan 72’sini hayvansal, 28’ini ise bitkisel kaynaklı besinler oluşturuyor. Diyeti diğer metotlardan ayıran özelliği ise içerdiği bu 100 besini, belli başlı kurallara uyarak istediğiniz kadar tüketebilmenize izin veriyor oluşu...

Diyet konusu dünya çapında daima popüler bir mesele olmuştur. Bunda sağlık koşulları nedeni ile yapılmış olması zorunlu diyetlerin ötesinde, yazılı veya görsel platformlarda “ideal vücut” olarak tanımlanan değerlere erişmeyi amaçlayan estetik kaygıların rolü büyük. Her gün dünya starlarının nasıl zayıfladıkları, hangi metotları uyguladıkları yönünde özendirici içeriklerle karşılaşıyoruz ve kısa zaman içinde hızlı bir şekilde kilo verdiren yeni diyet isminden haberdar oluyoruz. Bu metotlar arasında son dönemlerde öne çıkan yöntemlerden biri de Dukan diyeti.

 

Sağlığa etkileri

Diyetin pozitif yanı, besinleri ayırt etme noktasında şahısların bilinçlenmesine yardım eden olması. Hangi besinin vücut üstünde nasıl bir etkiye sahip olduğunu öğrenmek ve buna göre tüketmek bilinçli beslenmenin önemli kabul edilen bir ayağını oluşturuyor. Fakat Dukan diyeti ile ilgili bir çok uzman negatif görüşler de dile getiriyorlar. Hızlı kilo verdiren ve vücut için zorlayıcı evreler içermesi nedeni ile bilinçsizce uygulanan bir diyetin insan sağlığında bazı olumsuzluklara neden olabileceği belirtiliyor. Uzmanlar özel olarak tek tip beslenme üstüne yoğunlaşmasının kalp, böbrek, kan, tansiyon hastalıklarına davetiye çıkarabileceği yönünde görüşlerini paylaşıyorlar.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Yoganın faydaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?