Koşu bandında nasıl yürünür?

Koşu bandını kullanmaya başlamadan önce kısa süreli egzersizler yapılmalıdır. Yapılmış olan egzersizler ile koşu bandını kullanmaya k...

 

Düzenli biçimde yürümek ve koşmak sağlıklı yaşam için hayli önemlidir. Bu nedenden dolayı insanlar evlerine koşu bandı alarak yürüyüş ve koşma sırasında hem vakitten kazanıyorlar aynı zamanda dışarıda yürüyüş ve koşma için yer arayışından kurtuluyorlar. Koşu bandında yürümenin ve koşmanın belli kuralları vardır. Peki, koşu bandında nasıl yürünür?

Koşu bandını kullanmaya başlamadan önce kısa süreli egzersizler yapılmalıdır. Yapılmış olan egzersizler ile koşu bandını kullanmaya kullanıma hazır duruma gelindiği zaman ise rahat bir spor ayakkabı giyilmelidir. Koşu bandı üstünde rahat hareket edebilmeniz ve koşu bandına zarar vermemeniz için hafif spor ayakkabı tercih edilmelidir. Ek olarak koşu bandının darbeleri absorve edecek özelliğinin iyi derecede olabilmesi için koşu bandı seçimi doğru bir biçimde yapılmalıdır. Koşu bandının ergonomik olmasına, motor gücünün yüksek olmasına, zemininin esnek olmasına ve eğim çeşitliliğine dikkatli olunması gerekir.

Tüm bunlarla birlikte koşu bandı üzerindeyken aşırı derecede su kaybedileceğinden sıvı tüketimine özen gösterilmelidir. Unutulmaması gerekli olan başka bir nokta da koşu bandı üzerindeyken sıkılınabilir ve motivasyon bozulabilir. Bu halin önüne geçebilmek için sevdiğiniz tarzda müzik dinleyebilir yahut televizyon izleyebilirsiniz.

Koşu bandında yürürken yahut koşarken duruşa çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Koşu bandı üstünde hareket ederken muhakkak monitöre bakılmamalıdır. Çünkü monitöre bakmak insanda duruş bozukluğuna neden olur. Ek olarak çok uzun süreler koşu bandı üstünde kalınmamalıdır. Koşu bandı üstünde spor yapılırken bazen ara verilmelidir. Tempolu yürüyüş ve koşu insana kilo verdirme açısından çok yardım eder lakin kalbe fazla yük bindirmemek için koşu bandı üstünde egzersizleri yarım saatlik periyotlar durumunda gerçekleştirmek gerekmektedir.

 
 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Nasıl daha fazla şınav çekilebilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?