Yatak örtüsü nasıl yıkanır?

Yatak odanız için hangi model yatak örtüsü seçerseniz seçin rutin bakımını yapmanız gerekmektedir. Yatak örtünüzü yıkamanın püf nokta...

 

Yatak odalarının sayılı aksesuarlarından biri olan yatak örtüleri, yatak odasındaki hakim renk ve tarzla ilişkili olarak dekorasyona uyumlu seçilir. Yatak örtülerinin tercihi bireysel zevklere göre şekillenir. Daha iddialı olanlar şaşaalı, gösterişli model yatak örtülerine yönelirken sadeliği sevenler daha klasik, işlemesiz, düz model yatak örtülerine yönelir.

Yatak odanız için hangi model yatak örtüsü seçerseniz seçin rutin bakımını yapmanız gerekmektedir. Yatak örtünüzü yıkamanın püf noktalarını uygulayarak odanızın dekorasyon ürünü olan yatak örtünüze zarar vermemiş olursunuz.

Yatak örtüleri nasıl yıkanır?

Yatak örtünüzü yıkamadan önce kumaş özelliğine ve dokusuna güzelce bakın ve yıkama şeklinizi netleştirin.

Yatak örtünüzü yıkarken yanına başka bir parça koymadan yıkamaya çalışın. Bunun sayesinde yatak örtünüz daha iyi yıkanacaktır.

Yatak örtünüzün yıkama talimatında bir kuru temizleme uyarısı yoksa çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Yatak örtünüz keten özellikli bir örtüyse soğuk suda ve elde yıkama programında yıkamanız önerilmektedir. Yıkarken çok az ölçüde deterjan kulanın ve mümkün ise sıvı çamaşır deterjanı tercih edin. ek olarak keten kumaşın özelliği tok durmasıdır. O nedenle yıkama sırasında yumuşatıcı kullanmamalısınız.

Eğer yatak örtünüz saten özellikli bir örtüyse mutlaka “sıkma iptal” biçiminde yıkamalısınız. Tersi halinde yatak örtünüzün kumaşına zarar verirsiniz. Ilık suda, elde yıkama programında ve az deterjan kullanarak yıkamak, en ideal yıkama şeklidir.

 

Yatak örtünüzün üstünde boncuk, pul veyahut payet işleme tarzında detaylar bulunuyor ise yıkama konusunda daha narin davranmalısınız. Yatak örtünüzü içine koyup çamaşır makinesinde yıkayabilceğiniz büyük bir bez torbanız olmalı. Yatak örtünüzü bu bez torbanın içine koyarak çamaşır makinesine atarsanız yatak örtünüzün işleme detaylarına zarar vermeden yıkama işlemini bitirmiş olursunuz. Eğer bu iş için bir bez torbanız yoksa bir çarşafla da benzer işi görebilirsiniz. Yatak örtünüzü katlayarak bir çarşafın içine sarın ve bu biçimde çamaşır makinenizin içine yerleştirin. Her iki halde da yatak örtünüzü çamaşır makinesinin verebileceği olası zararlardan korumuş olursunuz.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Granola nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?