Sigara kokusu ağızdan nasıl giderilir?

Sağlığa zararları türlü platformlarda defalarca vurgulansa da sigara içmeye devam edenlerin sayısı gayet fazla. Sigaranın, sağlığa ol...

 

Sağlığa zararları türlü platformlarda defalarca vurgulansa da sigara içmeye devam edenlerin sayısı gayet fazla. Sigaranın, sağlığa olan zararlarının yanında negatif özelliklerinden birisi de hayli kötü olan kokusudur. Sigara içen insanların saçlarına, ellerine kıyafetlerine ve en yoğun olarak da ağızlarına bu kötü koku sinmektedir. Bu nedenle sigara içmiş olan kimselerle konuşur iken onlara çok yakın olmak hayli rahatsız edici olabilir. Bu rahatsız edici durumu ortadan kaldırmak için de sigara içen kişiler ağızlarındaki bu kötü kokuyu gidermeye çalışırlar. Özel olarak aile fertlerinden gizli sigara içenler, sigara kokusunu küçük çocuklarının almasını istemeyenler ve toplum içinde rahatsız edici halde kötü kokmak istemeyenler türlü metodlarla ağızlarındaki sigara kokusundan kurtulmaya çalışırlar. Peki, hangi yöntemlerin ağızdaki sigara kokusunu daha etkili biçimde giderdiğini biliyor musunuz?

Ağızdaki Sigara Kokusunun Giderilmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

Eğer ağız bakım suyu temin edilemiyorsa evde eşit oranda su ve sirke kullanılarak da doğal ağız bakım suyu hazırlanabilir. Hazırlanan sirke-su karışıyla 1 dakika kadar gargara yapılmış olması da ağızdaki sigara kokusunu giderir.

Diş fırçalamanın sonrasında, hem sigara kokusunun daha iyi giderilmesi, aynı zamanda daha taze bir nefese sahip olunması için kaliteli ve tercihen naneli bir ağız bakım suyu kullanılarak, minimum 1 dakika süresince gargara yapılmalıdır.

 

Limonlu suyun ağızda hafif çalkalanarak içilmesi de sigara kokusunun giderilmesinde etkili olabilecektir.

Dişlerin ve dişetlerinin tuz ya da karbonat ile ovulması, naneli sakız çiğnenmesi veya naneli şeker emilmesi, elma yenmesi ve nane, fesleğen, zencefil, maydonoz gibi bitkilerin yapraklarının çiğnenmesi gibi yöntemler de ağızdaki sigara kokusunu önlemeye yardım etmektedir.

Kahvenin yoğun aroması da ağızdaki sigara kokusunu önlemede etkili olmaktadır.

Ağız spreyleri kullanılarak da sigara kokusu giderilebilir.

Ağıza sinen sigara kokusunun giderilmesi için dişler etkili diş macunu kullanılarak güzelce fırçalanmalıdır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Araba nasıl güzel kokar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?