Elma suyunun faydaları

Elma suyunun 9 faydası:...

 

Her gün bir elma hastalıkları uzak tutar. Peki, ama nasıl? Sağlıklı meyveler listesinde açık ara birinci olan elma, yüksek oranlarda A ve C vitamini, potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor içermektedir. Sindirimi düzenleyen pektin ve lifler için önemli görülen bir kaynaktır.

Elma suyunun 9 faydası:

9. Gözleri korur ve görmeyi iyileştirir

Günlük A vitamini ihtiyacını elma tüketerek karşılayabilirsiniz. Görme fonskiyonlarını geliştiren A vitamini, yaşa bağlı dejenerasyonu önlemeye yardımcı olmaktadır.

1. Kalp sağlığını korur

Kalp sağlığı için faydalı olan elma polifenol ve flavonoidler gibi süper antioksidanlar açısından önemli kabul edilen bir kaynaktır. Kalp ve damar sağlığı için pek önemli bir mineral olan potasyum da elma suyunda bolca bulunmaktadır. Potasyum vücudumuzun sıvı dengesini ayarlayan kas ve sinir sistemi için pek önemli bir mineraldir.

4. Kolesterolü azaltır

Vücudumuzdaki aşırı kolesterol düzeyleri, kardiyovasküler rahatsızlıkların ana nedenidir. Her gün tüketilen bir elma suyu kötü kolesterolü düşürür.

5. Kemikleri güçlendirir

Yüksek potasyum içeriği ile kandaki ve kemiklerdeki kalsiyum kaybını önlemektedir. Kemik gelişimini destekler. Her gün içilen elma suyu kemik yoğunluğunu korumaya ve osteoporozu önlemeye yardım eder.

2. Astımı önler

Elmanın eşsiz avantajlarından biri de flavonoid içeriğinden kaynaklanır. Flavonidler astım ataklarını önlemeye yardımcı olmaktadır. Hırıltıları azaltır. Akciğerleri güçlendirir.

 

7. Kabızlığı giderir

Elmada yüksek miktarda lif içermektedir ve doğal müshildir. Elmadaki sorbitol maddesi kabızlığı gidermekte etkili olmaktadır. Sorbitol kalın bağırsağa ulaştığı zaman, kolon içine su çeker. Bu halde, dışkı yumuşak hale gelir ve atımı kolaylaşır.

6. Bağışıklık sistemi güçlendirir

Elmadaki yüksek miktardaki C vitamini, vücudumuzun bağışıklık sistemini geliştirir. Mikrop ve bakterilere karşı vücudumuzun direncini arttırır.

3. Karaciğeri temizler

Elma suyu, karaciğerdeki toksinlerin atılmasına yardım eden olarak detoks etkisi göstermektedir.

8. Güzelleştirir

Elma suyunun cilt ve saçlar üstünde harika etkileri vardır. Cilt üstüne direkt uygulanabilen elma suyu kaşıntı, çatlak ve kırışıklıklar gibi cilt ile ilgili problemlerini gidermek için yardım eder. Saç derisine uygulanan elma suyu kepek ve diğer saç derisi rahatsızlıklarının önlenmesi sağlamaktadır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Dutun faydaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?