Maydanoz hangi vitaminleri içerir?

Maydonoz içerdiği C, B, K, A vitaminleri ile sinir sistemini korur, kalsiyum minerali ile kemik sağlığı için yararlıdır. İçerdiği fol...

 

Senelerdir sağlığa olan katkıları araştırılan, bir Akdeniz bitkisi olan maydonoz, düşünülenden daha çok fayda sağlar. Özellikle A, C, K vitaminleri deposu olan maydonoz sindirime yararlıdır. Böbrek rahatsızlıkları, idrar yolu enfeksiyonları ve akciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, demir ve kalsiyum mineralleri içermektedir.

Maydonoz içerdiği C, B, K, A vitaminleri ile sinir sistemini korur, kalsiyum minerali ile kemik sağlığı için yararlıdır. İçerdiği folik asit kalp damar sağlığını iyileştirdiğinden kan basıncını düzenler, kalp krizi riskini düşürür.

Günün içinde çevre kirliliğinden ötürü cilt serbest radikallere maruz kalır. Maydonoz bu serbest radikallerin cilde vereceği zararları önlemektedir. Cildimizde akne, sivilce oluşumunu engeller. Seçime göre maydonoz püresi veyahut suyu ile yüze maske yapılabilmektedir.

Faydalarının yanında maydonoz aşırı tüketildiğinde zararlı olabilir. Düşük tansiyonu olanlar ve böbrek hastaları maydonoz tüketirken dikkatli olmalıdır. Aşırı tüketimi baş ağrısı ve denge problemi yaratabilir.

Çok araştırma nihayetinde maydanozun enfeksiyon ve iltihabi hallere iyi geldiği bulunmuştur. O neden ile romatizma ve eklem ağrıları tedavisinde düzenli kullanımla fayda görülebilmektedir.

Maydonoz düzenli biçimde tüketilmeye devam edildiği zaman özel olarak sindirim sistemi, cilt, prostat ve meme kanserine yakalanma riskini düşürür. Antioksidan bileşikler içermesi ile vücudumuzdaki iltihabı atar, ödemi söker.

 

Maydanozun içerdiği esansiyel yağ asitleri saç ve kafa derisi için yararlıdır. Özel olarak saç dökülmesi yaşayan kişiler maydonoz suyu kullanabilir.

Antioksidan, A ve C vitaminleri bakımından zengin olan maydonoz bilhassa mevsim geçiş zamanlarında bağışıklık mekanizmasının zayıflamasını engeller. Vücudumuzu hastalıklara dirençli hale getirir.

Posa içeriği yüksek sebzeler arasında yer aldığından bağırsak çalışmasını düzenler ve kabızlığı önlemektedir. Kilo verme devrinde de vücudumuzdaki fazla suyun (ödemin) atılmasını sağladığından önerilmektedir. Maydanozda bol bulunan C vitamini demirin emilimini artırır. Özellikle demir eksikliği anemisi olan kimselerde demir emilimini artırması için C vitamini almaları önerilmektedir 

Maydanozda bulunan B vitaminleri damar sağlığını iyileştirir, kılcal damarlara iyi gelir. İçerdiği aminoasitlerle kalbi korur. İnme ve koroner kalp rahatsızlıkları riskini azaltır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Kivi marmelatı nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?