Boy kaç yaşına kadar uzar?

Ergenlik dönemine kadar çocukların boyu stabil olarak uzar. Benzer yaş grubundaki çocukların boylarının uzunlukları eşittir. Örnek ve...

 

Uzun boylu olmak veyahut kısa boylu olmak, kişiyle ilgili bir hal değildir. Genlere bağlı olarak, neslin boy uzunluğu oluşur. Örnek verilecek olursa anne ve baba uzun boya sahipseler, çocukların boylarının da uzun olması normaldir. Tersi durumlarla da karşılaşmak mümkün olabilir. Bunun sebebi ise anne ve babada bir önceki neslin yahut onlardan da bir önceki neslin boy uzunluğuna bağlıdır.

Ergenlik dönemine kadar çocukların boyu stabil olarak uzar. Benzer yaş grubundaki çocukların boylarının uzunlukları eşittir. Örnek vermek gerekirse 4 yaşındaki bir çocuk 100 ile 130 cm arasında boya sahiptir. Bunun dışına çıkan çocuklara rastlamak istisnadır. Ama çocuk 12 yaşına geldiği zaman, boyu birden uzamaya başlar. Bu dönem ergenlik döneminin başıdır. Ve en fazla boy uzamaları ergenlikte olur. Hormonların fazla çalışması olarak nitelendirilen ergenlikte, boy gelişiminin çoğu tamamlanmış olur.

Böyle bir problemin cevabı kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Lakin averaj olarak bir rakam söylemek mümkündür. Kişinin boyu ergenliğin bittiği ve yetişkinliğin başladığı döneme kadar uzar. Yaş olarak nitelendirmek gerekirse 18 veyahut 20 yaşlarında kişinin boyu, olması gerektiği seviyeye ulaşmış olur. Bu yazlardan sonra boyun uzamasında değişikliğe rastlanmaz. Ek olarak ergenlik zamanı bittiği için, gelişme de yavaşlar. Kemik yapısının büyümesi yavaşlar. Fiziki hatlar artık oluşmuştur. Bundan sonra büyük çaplı bir değişimin yaşanması pek mümkün değildir.

 

Peki, kimsenin boyu kaç yaşına kadar uzar? Kaç yaşından sonra boyun uzaması beklenemez?

Kısaca boy, genlere ve kişinin fiziki yapısına bağlıdır. Bunun yanı sıra beşeri olarak da beslenmenin etkisi görülebilmektedir. Ek olarak yapılmış olan sporların küçük de olsa katkısı olabilecektir. İstisna da olsa, uzun boylu ailelerden kısa çocuklar veyahut kısa boylu ailelerden uzun çocuklar dünyaya gelebilir. 

Unutulmaması gerekli olan bir nokta vardır. Küçük yaşlarda tüketilen besinler, ilerideki boy oranını belirler. Mesela küçükken vücudunun kalsiyum ihtiyacını tam anlamıyla karşılayan kişiler, ergenlik dönemine girdiklerinde boy konusunda sıkıntı yaşamazlar. Ek olarak beslenmeye dikkatli olmak de çok önemlidir. Kemik yapısının sağlam olması için, küçük yaşlardan kahvaltı alışkanlığına sahip olunması avantaj sağlamaktadır. Her gün düzenli biçimde süt tüketmek, bu doğrultuda yararlı olacaktır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Kol kırığı ne kadar sürede kaynar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?