Limon kabuğunun faydaları

Dikkatinizi açmanız gerekli olan ise limonun kabuğunu güzelce yıkamaktır. Üstündeki bir kalıntıyı yemek sağlık yönünde zararlı olabil...

 

Çoğu kez limon dendiğinde akla hepsinden önce suyu gelse de yahut bazılarımız için yalnızca keklere bir parça rendelenen biraz da limonataya eklenen tat katıcı bir malzeme olarak görülse de limon kabukları, içerdiği enzimler vesilesiyle asgari suyu kadar insanların sağlığına yararlıdır. Nasıl mı?

Dikkatinizi açmanız gerekli olan ise limonun kabuğunu güzelce yıkamaktır. Üstündeki bir kalıntıyı yemek sağlık yönünde zararlı olabilir. Son olarak salatanıza sıktığınız limonun kabuklarını bulaşık makinenizin kaşık bölmesine koyarak makineniz için doğal koku tableti elde edebilirsiniz.

Her şeyden önce limon kabuğu içinde potasyum, diyet lif, protein, A Vitamini, C vitamini, kalsiyum ve demir vardır. Dolaylı olarak sağlık yönünde yararları içerdiği vitamin ve minerallerden kaynaklanmaktadır. İnsanların sağlığına olan faydalarının başında kolesterolü düşürmesinden bahsedebiliriz. Düşük kolesterol daha sağlıklı kalp anlamına gelir. İçindeki potasyum kan basıncını düzenler. Buna ek olarak C Vitamini ve potasyum kan damarlarını temizler ve bu da kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon riskini azaltmakla beraber vücudumuzun mikroplarla savaşmasında da etkili olmaktadır. İçerisindeki kalsiyum hasebiyle kemikler güçlenir.

Limon kabuğunu kolaylıkla yiyemeyenler ise vereceğimiz tarifleri uygulayabilirler. Her şeyden önce birkaç limonu derin dondurucuda birkaç saat bırakınız. Bu süre nihayetinde dondurucudan çıkardığınız limonların kabuklarını rendeleyiniz. Rendelenmiş limon kabuklarını yemeklerinize yahut içeceklerinize katarak tüketebilirsiniz. İkincisi dondurmadan da limon kabuklarını taze olarak yiyecek ve içeceklerinize rendeleyebilirsiniz. Rende limon kabukları salatanıza, çaylarınıza, keklerinize, dondurmalarınızın üstüne veya tercih ettiğiniz her şeye çok yakışacaktır.

 

Çayınıza kabuğuyla beraber katacağınız bir parça limon kanser hücrelerinin gelişmesini önlemektedir. Çünkü limon alkali bir üründür ve araştırma sonuçlarına göre kanser hücreleri alkali bir ortamda yaşayamaz. Limon kabuğunda bulunan ‘pektin’ maddesi kilo vermeye yardım eden bir maddedir. Bütün bunlarla birlikte cilde de gayet faydalıdır. Limon kabuğunun içerdiği yağ, sivilcelere ve siyah lekelere karşı etkili olmaktadır. Bunu yapmak için yarım limonun suyunu bir kaba sıkınız ve içine de kabuğunu rendeleyip karıştırınız. Dilerseniz bir çay kaşığı bal da eklemek suretiyle yüzünüze sürüp takriben beş dakika bekletince yüzünüzü çok sıcak olmayan su ile yıkayınız.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Saç bakımı kürü hazırlama adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?