Bel nasıl incelir? Bel inceltme hareketleri nelerdir?

En kolay bel inceltme egzersizleri ile yaza merhaba deyin. Evde çok kısa zamanlar ayırarak, pratik bir biçimde yapabileceğiniz bel yağlarını eritme hareketlerini mutlaka okuyun...

 

Nisan ayı geliyor, yavaş yavaş havalar ısınmaya başladı ve yaz geliyor. Bu yaza ince bir belle girip, sıcak yaz günlerinde dilediğiniz gibi özgürce kilonuzu saklamadan giyinmek istemez misiniz?

Doğru bir diyet uygulayarak belinizdeki yağlardan kurtulabilir ve siz de ince bir bele sahip olabilirsiniz. Fakat bel inceltmek o kadar kolay değil. Vücutta en zor eriyecek bir bölgeden bahsettiğimizi sakın unutmayın. Yapacağınız perhizin yanı sıra doğru bel hareketleri ile de çalışmanızı desteklemeniz gerekiyor. Aşağıda sizlere pratik egzersiz hareketleri ile kolayca kilo vermenin ve bel yağlarını yakmanın püf noktalarından bahsedeceğiz...

Bel inceltmek için hangi kaslar çalıştırılmalı?

İnce bir bel için birçok egzersiz bir arada yapılmalıdır. Ayrıca bel çevresindeki ilgili kasların çalıştırılması da kilit rol oynar. Bel inceltmek için hangi kaslar çalıştırılması gerekiyor? diye soracak olursak, bunu cevabı karın, oblik ve transverse abdominal kaslardır. Kendinize bir program yaparak, haftada 3 gününüzü bu programa ayırın, düzenli çalışın ve sonuçları bizimle yorum bölümünden paylaşın.

Bel inceltme hareketleri

Şimdi birlikte bel incelten hareketler nelermiş bir göz atalım. Bu hareketleri minimum önerilen miktarlarda yapın. Dilerseniz, kendi metabolik durumunuza göre hareketlerin set sayılarını kendiniz arttırabilirsiniz. Bu konuda vücudunuzu fazla zorlamadan, sabırlı davranarak çalışmaya gayret gösterin. Bir anda bel incelmesi söz konusu değildir. Mutlaka belli bir süre geçecektir.

 

Dönerek ip atlamak

İp atlarken bir yandan belinizi sağa sola döndürmek kompleks bir egzersiz hareketi olduğu için metabolizmayı harekete geçirerek, hem genel olarak yağ yakmada hem de bel çevresinin incelmesinde etkili olacaktır. İp kullanmak sizi sıkıyorsa, ipsiz de zıplayarak belinizi bir sağa bir sola döndürerek aynı hareketi gerçekleştirebilirsiniz. Bu egzersizi 40 saniye boyunca tekrarlayın ve 15 saniye dinlenin. Toplamda 3 set yaparak çalışmanızın bu bölümünü bitirin.

Oblik Twist

Bu hareket adından da anlaşılacağı gibi oblik ve karın kaslarının çalıştırılması için çok ideal bir egzersizdir. Dilerseniz bu hareket için uzun bir sopa veya evinizdeki oklava benzeri bir materyali kullanabilirsiniz. Sopayı omuzlarınıza yatay olarak şekilde yerleştirin, kollarınızla üstte sopaya sarılın ve ayakta sağa sola doğru en uca gidecek kadar belinizi eğin. Bu hareketi 1 dakika boyunca yapın ve sonrasında bir dakika da dinlenin.

Bisiklet Mekik

Yere sırt üstü yatın ve ayaklarınızı havaya kaldırarak, sanki bisiklet sürüyormuş gibi ayaklarınızı çalıştırın. Karnınızdaki baskıyı hissedin ve yorulana kadar bunu tekrarlayın. Bu hareketle hem kardiyo çalışmış hem de karın kası yapmış olacaksınız. Dilerseniz ellerinizi ensenizde birleştirerek, hareketinizi daha zorlaştırarak daha fazla yağ yakmaya yardımcı olmuş olursunuz. Hareketimizi 10 kere yaptıktan sonra 2 dakika dinlenerek yeniden yapabiliriz.

 

Topuğa dokunma hareketi

Yine yere sırt üstü yatın. Bu sefer bacaklarınızı dizlerden bir parça kırarak dizlerinizi yukarı kaldırın ama ayak tabanlarınız yere basmış durumda olsun. Ayak topuklarınızı olabildiğince kendinizde uzaklaştırın ve ellerinizde önce sağda sonra soldan topuklarınıza dokunmaya çalışın. Bu egzersiz ile iç ve dış oblik kaslarınızı çalıştırmış olacaksınız. Bu hareketi de 1 dakika yapın ve sonrasında 1 dakika dinlenerek hareketi tekrarlayın.

Kalça kaldırma

Sırt üstü yere yatın ve ayaklarınızı vücudunuzla 90 derecelik bir açı yapacak şekilde yukarı kaldırın. Kollarınızı iki yana doğru açık tutun. Daha sonrasında kalçanızı yukarı kaldırmaya çalışın. Bu hareketle de transvers abdominal kaslarınızı çalıştırmış olacaksınız. Bu hareketi 10 kez yapın, biraz dinlendikten sonra 10 kez daha yaparak, egzersizlerinizi bitirebilirsiniz.

Yukarıda anlatılan tüm hareketleri yaptığınızda karın ve bel bölgenizde bir hareketlenme veya kas kasılmaları görmeniz doğaldır. Çalışma öncesi ve sonrası bol su tüketerek yağ yakımını daha da arttırabilirsiniz.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kalp hastası olduğumu nasıl anlarım? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?