Frenk üzümünün faydaları nelerdir?

 Vücudumuza dışarıdan gelen viral ve bakteri kökenli saldırılara karşı, bunu önlemek için frenk üzümü tüketmek besleyici ve bağışıklı...

 

Batı Avrupa'da çoğunlukla doğal olarak yetişmekte olan çalı bitkilerinden olan frenk üzümü kırmızı kuş üzümü olarak da bilinir. Yaz mevsimindeki aylarda meyve veren bu bitkinin çalılarının her birinden nerdeyse 2-3 kiloya yakın meyve alınabilmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için

 Vücudumuza dışarıdan gelen viral ve bakteri kökenli saldırılara karşı, bunu önlemek için frenk üzümü tüketmek besleyici ve bağışıklık sistemini güçlendirici olabilecektir. Ek olarak C vitamini yönünden da zengindir. Solunum yollarında antioksidan bir rol oynar. Frenk üzümü içerdiği C vitamini ile alerjik hastalıklara karşı da anti-histaminik özellikleri ile yarar sağlar.

Kalp sağlığını korumak için 

Frenk üzümünde bulunan potasyum kalp sağlığı için oldukça yararlı bir mineraldir. Potasyum kalp damar sağlığının korunmasında ek olarak hipertansiyonu olanlarda kan basıncını düşürmeye yardım eden olmakta hayli etkindir.

Kansızlığa karşı 

Demir yönünden gayet zengin olması hasebiyle kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda önemli görülen bir yere sahiptir. Kansızlığı olan kimselerin düzenli biçimde tüketmesi uzmanlarca önerilmektedir.

Frenk Üzümünün Faydaları Nelerdir?

Güzel bir cilt için 

Frenk üzümü bilhassa cilt için hayli faydalı bir meyve çeşididir. İçerdiği vitaminler ve antioksidanlar hasebiyle cilt üstündeki serbest radikallerin ve güneşe bağlı UV ışınlarının yarattığı hasarı tersine çevirir. Ek olarak bu vitaminler hücre yenilenmesini de sağladığı için cilt üstünde canlılık ve gençleşme sağlarlar.

 

Frenk üzümü içerisinde lifler B, C,K vitaminleri, demir, potasyum, fosfor mineralleri ve bolca antioksidan maddeler içermektedir. Bu neden ile sağlıklı olmak açısından faydaları hayli fazladır.

Frenk üzümünün kırmızı ve iri taneli olanları daha fazla tercih edilir, hayli sulu meyvesi olması nedeni ile şurup yapımınlarında devamlı kullanılmaktadır.

Kabızlığı önlemede

 İçerdiği yüksek miktarda lif nedeni ile bağırsak hareketlerinin iyi yönde düzenlenmesini tetikleyerek kabızlık oluşmasını önlemede etkili olmaktadır. Sürekli biçimde tüketildiğinde kabızlığa bağlı karın şişkinliklerinin giderilmesinde yardım eden ve rahatlatıcı olduğu bilinmektedir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Kafkas çorbası nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?