Badem'in faydaları nelerdir?

Badem, adeta bir şifa deposudur ve günlük olarak mutlaka tüketilmesi gereken değerli bir besin maddesidir. Bakalım bademin faydaları nelermiş? ve vücudumuza ne gibi etkileri varmış...

 

Neden badem tüketmeliyiz? Badem yeyince vücudumuzda neler meydana geliyor? Badem'in fiziksel faydaları ve bünyemizde meydana getirdiği değişiklere değinen bilgilendirici bir yazı...

Kolesterolü düşürür

Badem, vücut içindeki kolesterolü yapay yollardan değil, doğal olan yollardan düşürmenize yardımcı olur.

Beyin sağlığı açısından badem

Badem ile sağlıklı bir beyne sahip olursunuz. Badem, beyin için gerekli olan Ribofilavin ve L-karnitin maddelerini içerir. Unutkanlığı önler ve hafızayı güçlendirir.

Sindirim dostudur, kabızlığı önler

Badem, yiyecekleri daha iyi sindirmenize yardımcı olan bir besin kaynağıdır. Her gün bir avuç badem yemek veya bademin sütünü içmek Gastrointestinal sisteminizin hareket etmesini sağlar ve kabızlık problemini tamamen ortadan kaldırır.

Hamileler mutlaka badem tüketmeli

Badem, folik asit bakımından zengin olduğu için doğacak bebeğe çok faydası vardır. Bebeklerde meydana gelebilecek doğrum sonrası kusurların azaltılmasına yardımcı olur. Söz konusu bebeğin, doku ve hücre gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Antioksidan kaynağı

Badem, sadece sağlıklı yağlar ve protein değil, aynı zamanda antioksidanlar bakımından da zengindirler.

Cilt sağlığını korur, cildi güzelleştirir

Badem, serbest radikaller ile savaşır ve enflamasyonu azaltır. Badem ile cildinizi sağlıklı ve genç tutan bir E vitaminine sahip olmuş olursunuz. İçerdiği bol antioksidan ile yine cildinizi arındırır. Cildinizdeki zayıf beslenme sonucu oluşan zararları giderir. UV ışınları, kirlilik ve diğer dış etkenlere mücadele eder. Yine bu maddeler cilt kanseriyle savaşır ve önler.

 

Dişleri, kasları ve kemikleri güçlendirir

Bademde birçok mineral bulunur. Bunların en önemlilerinden biri de fosfordur. Fosfor maddesi, osteoporoz gibi yaşa bağlı sorunların başlamasını da önlerken, dişlerin ve kemiklerin dayanıklılığı ve gücünü arttırır. Kasları kuvvetlendirir.

Badem enerji verir

Badem içerisinde bakır, manganez ve riboavin gibi metabolik hıza ve enerji üretimine yardımcı olan elementler bulunur. Badem tüketirseniz, enerjiniz artar.

Tansiyonu düşürür, sakinleştirir

Badem, kan basıncının düşmesine yardımcı olan magnezyum bakımından zengindir. Magnezyum aynı zamanda rahat bir uyku düzenine geçilmesini sağlar ve kişiyi sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan YDS ve YÖKDİL en çok çıkan ingilizce kelimeler adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 buse,

her besinin fazlası zarardır. bunu boşuna söylememişler. Gün içerisinde 10-15 adet badem yeterlidir. badem fazla tüketilirse kilo aldırır ve uyuşukluğa, ishale ve baş ağrısına neden olur. buna da dikkat etmek gerekiyor.


emre,

çok haklısın buse. özelden mesaj attım bakar mısın?

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?