Gut hastalığı nedir?

Gut hastalığı romatizmal hastalıklardan biridir. Ayak parmaklarındaki şişmiş ve kızarmış eklemler Gut hastalığı için en ehemmiyetli b...

 

Antik Yunan ve Roma’dan bu yana bilinen Gut hastalığı, fazla yeme içmeye bağlı olarak o dönemler zenginlerin ve kralların hastalığı olarak bilinirdi. Gut hastalığı kalıtımsal olmakla beraber yeme içme alışkanlıklarıyla yakından ilgilidir ve hastalığının erkeklerde görülme oranı kadınlara nazaran hayli yüksektir. Kadınlarda seyrek görülebilen bu hastalık genellikle menopoz zamanında meydana gelir 

Gut Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Gut hastalığı romatizmal hastalıklardan biridir. Ayak parmaklarındaki şişmiş ve kızarmış eklemler Gut hastalığı için en ehemmiyetli bulgulardan biri olarak görülmektedir. Bundan hariç eller, ayaklar ve bacaklar gibi diğer eklemlerde de görülebilmektedir. Yumuşayan eklem dokularına ürik asit kristallerinin birikmesiyle oluşan Gut hastalığı, hastaların yaşam kalitesini düşüren ve bilhassa gece ağrılarına yol açan bir rahatsızlıktır. Vücudumuzdan atılamayan ürik asidin devamlı yüksek değerlerde olması nihayetinde ürik asit kristalleri oluşur ve enfeksiyon tepkileri yaratarak Gut nöbetlerine neden olur.

Hastalığın tedavisinde ürik asit seviyesini düşürecek beslenme tarzı tercih edilmelidir. Yüksek protein alımı, alkol ve çok düşük kalorili diyetler kandaki ürik asit seviyesini arttırırken, hastalığın tedavi edilmemesi çok yoğun ağrılara ve acıya neden olur. Gün içinde yeterli ölçüde sıvı alımı asidin idrar yolu ile atılmasını kolaylaştırır.

 

Ürik asit nedir?

Ürik asit hücre yapılandırılmasında pürinlerin ayrışmasından sonra meydana gelir. Pürinler et, sakatat ve baklagillerde bulunmaktadır. Kana karışan ürik asidin çok büyük bir bölümü idrar ile atılır. Atılamaması halinde kandaki yüksek ürik asit, eklemler ve böbrekler başta olmak üzere iç organlarda ürik asit kristalleri olarak depolanmaya başlar. Enfeksiyon artışını Gut nöbetleri takip eder. Zaman içinde kontrol altına alınmadığı halde kronikleşerek eklemlerde ciddi zararlara yol açabilir. Kronik Gut hastalığı nihayetinde eklemler deforme olarak kullanılamaz hale gelebilir. Böbreklerde ve idrar yollarında taş oluşumu kronik gut hastalığının neden olduğu problemlerden biridir. Bozulmuş olan böbrek işlevlerine bağlı olarak böbrek enfeksiyonu oluşur ve yüksek tansiyon gözlenir. Şu nedenle böbrek bölümünde bir acı yahut baskı hissedilmesi halinde muhakkak bir uzmana başvurulmalıdır. Erken teşhiste ürik asit seviyelerinin kontrolü çok önemlidir.

Gut hastalığı primer ve sekonder olarak iki türe ayrılır. Kalıtsal bir hastalık olan Primer Gut hastalığı, kandaki ürik asidin atılamaması sebebiyle meydana gelir. Çoğu Gut hastası bu gruba girer. Primer Gut hastalığı, hastalığın kendisi iken, Sekonder Gut hastalığı ise bazı böbrek hastalıklarının bir sonucudur.

Gut hastalığı için teşhis nasıl konulur?

Röntgen sonuçları ile

Kandaki ürik asit seviyesinin ölçümüyle

Eklemlerdeki ürik asit kristallerinin analiziyle

tanı konulur.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Mantar zehirlenmesinde ne yapılmalı? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?