Gebelik zehirlenmesi nedenleri

Hamilelik zehirlenmesinin sebebi tam anlamıyla bilinememekle beraber bir risk grubu bulunur. Ve belirtilmiş bu noktalar hamilelik zeh...

 

Halk içerisinde yaygın adıyla bilinen hamilelik zehirlenmesi tıp dilinde “preeklampsi” olarak adlandırılmaktadır. Preeklampsi, gebeliğe bağlı olarak meydana gelen bir hal olup hamileliğin sona ermesiyle beraber biten bir prosesi ifade eder. Bu hastalığın kaynağı tam anlamıyla bilinmemektedir. Hastalığın başlangıç kaynağı araştırıldığında bulunan ilk bulgular idrarda protein (albumin) kaybı olarak karşımıza çıkar. Normalde damarlarda olması gerekli olan sıvı, damar dışına çıkar. Bu hal da ellerde ve bacaklarda şişliklere yol açar. Bunu takiben anne olacak kadının tansiyonu hızla yükselmeye başlar. Genelde tansiyon 140 / 90 dan yüksek gelir. Hipertansiyon adını verdiğimiz yüksek tansiyon problemi bu noktadan sonra baş göstermektedir.

Gebelik Zehirlenmesinde Risk Oluşturan Faktörler

Halime kadının kilosunun fazla olması hamilelik zehirlenmesi riskini 3 kat fazlalaştırmaktadır.

Anne olacak kadının hamilelik öncesinde yahut hamilelik sürecinde kronik böbrek problemi yaşaması hamilelik zehirlenmesi riskini fazlalaştırmaktadır.

Anne adayında gebelikten önce kronik yüksek tansiyon probleminin olması bu riski 10 kat arttırmaktadır.

Anne adayında pıhtılaşma bozukluklarının yaşanması hamilelik zehirlenmesi riskini arttırmaktadır.

Halime kadının şeker hastası olması da bu hali tetikleyen başka bir faktördür.

Halime kadının 40 yaşının üzerinde olması hamilelik zehirlenmesini 3 katına çıkarmaktadır.

 

İlk gebeliklerde pek çok kez karşılaşılan bir durumdur.

Anneliğe hazırlanan kadının çoğul doğum yapacak olması da durumun görülme sıklığını arttırmaktadır.

Halime kadının zenci ırka mensup olması yine bu halin görülme olasılığını 2 katına çıkarır.

Bununla beraber anne adayı 20 yaşından küçük ise yine riskli bir ortam doğar.

Hamilelik zehirlenmesinin sebebi tam anlamıyla bilinememekle beraber bir risk grubu bulunur. Ve belirtilmiş bu noktalar hamilelik zehirlenmesini tetiklemektedir.

Gebeliklerin yaklaşık %15’inde hipertansiyon problemi yaşanır. İşte hipertansiyon probleminin %70’lik oranı hamilelik zehirlenmesinden kaynaklıdır. Gebelik zehirlenmesi hafif, orta ve ağır olmak üzere gruplandırılır. Ağır hamilelik zehirlenmesi nadir karşılaşılan bir durumdur. Orta ve hafif hamilelik zehirlenmesi ise sık yaşanan bir hal olmakla beraber teşhis konar konmaz hemen kontrol altına alınmaya çalışılır ve gebenin bu durumdan olabildiği miktardai olabildiği ölçüde az etkilenmesi için çaba gösterilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Çocuklarda alt ıslatma problemi adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?