Kilerde hangi eşyalar saklanabilir?

Kilerler yiyecek, içecek gibi erzakların da muhafaza edildiği yerlerdir. Hassaten patates, soğan gibi sebzelerin kuru ortamlarda sakl...

 

Kilerler eski araç gereçlerin ya da erzakların muhafazasından sorumlu odadır. Evlerde dağınık görünümden uzak durmak amacı ile bir çok eşya kilere konulabilmektedir. Peki, en fazla hangi tip eşyalar kilerde saklanabilir?

Kilerler yiyecek, içecek gibi erzakların da muhafaza edildiği yerlerdir. Hassaten patates, soğan gibi sebzelerin kuru ortamlarda saklanması tercih edildiğinden kilerler bu malzemeler için hayli ideal mekânlardır. Şurada sağlıklı ve güvenli bir biçimde saklanabilecektir. Buna ek olarak pirinç, nohut, kuru fasulye, mercimek gibi kuru bakliyatlar yahut kurutulmuş biber, patlıcan gibi erzakların da kilerde muhafazası mümkündür. Ayrıca konserve yiyecekler bile kilerde saklanabilir. Erzakların yanında ek olarak büyük evlerin kilerleri çok geniş olduğundan dolayı çamaşır makinesi gibi beyaz eşyaları da içeride barındırabilmektedir. Bundan dolayı kirli sepeti, çamaşırlık gibi eşyalar da çamaşır makinesinin yanında bulunabilir. Kiler bütün bu eşyaları içerisinde muhafaza ederek banyo ve mutfaklarda yer tasarrufu sağlar.

Kilerler genel itibarı ile eski ya da kullanılmayan eşyaların saklandığı yerlerdir. Örnek vermek gerekirse, eski halılar veyahut eski komidinler gibi fakat ihtiyaç durumunda kullanılacak olan eşyalar kilerlerde tutulabilir. Kilerler genel itibarı ile havasız alanlar olduğundan dolayı halı, örtü gibi kumaş ya da iplik dokulu araç gereçlerde güveye neden olabilir. Bundan dolayı naftalin ile saklanması yahut arada havalandırarak temizlik yapılmış olması önerilmektedir.

 

Kilerler günlük sık kullanılan lakin yer kaplayan bazı eşyaları da barındırabilir. Elektrik süpürgeleri bunu yapmak için en güzel örnektir. Hem dışarıda yer tasarrufu sağlayacakken aynı zamanda genel dekorasyonun görünümüne zarar vermeyecektir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Somon balığı nasıl saklanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?