Protein tozunun zararları

Protein tozlarını kullanırken doktorun kontrolü altında yapılmayan diyetler vücudumuza zarar vermektedir. Karbonhidrat miktarı az diy...

 

Protein tozları daha güzel, daha güçlü, daha kaslı görünmek isteyen çok kişinin başvurduğu bir yöntem. Egzersiz yapmanın yanında ek olarak yemeklere bu protein tozlarının katılması genellikle de gençler arasında hayli moda. Protein tozunu kullanmaya başlayınca gözle görülmektedir bir değişim yaşanması insanları protein tozlarına yönlendirmektedir. Ama protein tozları bir anda insanların vücudunu nasıl bu kadar değiştiryor diye düşünmekte de yarar var.

Keton biriktirme

Protein tozlarını kullanırken doktorun kontrolü altında yapılmayan diyetler vücudumuza zarar vermektedir. Karbonhidrat miktarı az diyetle protein tozu kullanırsanız keton birikimi gerçekleşir. Protein tozuyla birlikte daha fazla enerji gerekmektedir, ama az karbonhidrat buna yetmez ve depolanmış yağlar kullanılmaktadır. Bu olay diğer organlara zarar vermektedir.

Zararlı maddeler

Protein tozlarının içerisinde civa gibi zararlı maddelerin olduğu bir gerçektir ve civa vücut için hayli zararlıdır.

İlaçların etkisini düşürür

Protein tozları çokca ilacın bileşenleriyle tepkimeye girer. Eğer bir ilaç kullanıyorsanız protein tozları ilacın etkisini düşürür. 

Kalp rahatsızlıkları

Şüphesiz ki vücudumuzun çok önemli organı kalptir. Protein tozlarını kullanırken taze meyve, sebze, balık, omega 3 tüketmek çok önemlidir. Protein tozunu kullanıyorum deyip bu besinleri yememek kalp hastalıklarına davetiye çıkartır.

 

Karaciğer rahatsızlığı

Protein açısından vücutta önemli görülen bir görevi üstlenen karaciğer fazla proteinle karşılaştığında zorlanır ve ciddi rahatsızlıklara neden olur.

Böbrek yetmezliği

Böbreklerin vücudumuzdaki bir görevi proteini düzenlemektir. Eğer vücudumuza aşırı protein girerse böbrekler görevini yapmada yetersiz kalır. Bunun nihayetinde böbrek yetmezliği meydana gelir. Böbrek yetmezliğinin peşi sıra böbrek taşı da protein tozlarının zararları arasındadır.

Kemikleri zayıflatır

Kemik erimesi özel olarak belli bir yaştan sonra kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın çok önemli sebebi fazla protein alımıdır. Protein tozlarında çok fazla protein vardır. Bu proteinler kanın asit oranını arttırır. Vücut bu asidi dengelemek için kemiklerden kalsiyum atar, bunun nihayetinde kemikler zayıflar.

Sindirim sistemi hastalıkları

Protein tozları sindirim sisteminde ağrılara, mide ekşimesine ve bulantılara neden olur. Ortaya hazımsızlık çıkabilmektedir. Protein oranını yüksek tutup lifli ürünleri düşük tuttuğunuzda mideniz bunları sindiremez. Kabızlıkla karşı karşıya kalırsınız.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Fitness ne zaman yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?