51 nasıl oynanır?

Oyunun gayesi eldeki kağıtlarla seri yapıp baraj sayısı olan 51'e ulaşma yahut 51'i geçmektir (per toplamı genel olarak 51 sayının üz...

 

İskambil oyunu olan 51 hayli eğlenceli bir oyun çeşididir. Taşlarla oynanan 101 ile benzerlik göstermektedir. 101 taşlarla oynanmasına karşın 51 iskambil kağıtlarıyla oynanır.

Nasıl Oynanır?

Oyunun gayesi eldeki kağıtlarla seri yapıp baraj sayısı olan 51'e ulaşma yahut 51'i geçmektir (per toplamı genel olarak 51 sayının üzerindedir). Oyun eldeki kağıtlar benzer veya değişik seri yapılarak ve 51'e tamamlanıp açılmasıyla ve elde kalan kağıtları yerde açılmış olan diğer kağıtlara işlenerek bitirilebilir. Eldeki son kart olan ıskarta yere atılarak oyun tamamlanır.

İki desteyi birleştirdiğimiz için bir kağıttan iki adet vardır. Bu halde kağıt çifti yaparak da oyunu bitirebilirsiniz. Çiftten bitmek ister iseniz örnek vermek gerekirse; iki adet kupa 2, iki adet maça 5, iki adet kupa 9, iki adet karo K, iki adet maça 8 ile oyunu bitirebilirsiniz. Benzer zamanda dört adet çiftle ve bir adet de dörtlü seri per yaparak oyunu bitirme imkanınız var olan. Bu örnekleri çeşitlendirebilir değişik seri ve kağıt çiftleriyle de oyunu tamamlayabilirsiniz. Elinizi açtıktan sonra elde kalan kağıtları işlemelisiniz. Çiftten bitmeniz oyunculara daha çok puan yazdırmak için daha avantajlıdır.

Örnek verilecek olursa; kupa: 5, 4, 3, 2 Maça: 7, 8, 9,10 Maça: 2, 3, 4 Sinek: J, Q, K, A gibi art arda gelen kağıtlardan bir seri oluşturabilir.

Çiftten biterken puanı tamamlamanıza gerek yoktur. Düz (erkek) per diye tabir edilen değişik grupların benzer kağıtlarından minimum 3 adet toplayarak seri yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Maça 10 , Sinek 10, Kupa 10'u birleştirerek bir seri oluşturabilirsiniz.

 

Oyuna ilk başlayacak olan kişide bir kağıt fazla olarak dağıtılır buna ıskarta kağıt denir. Iskarta kağıt olan oyuncu elindeki fazlalığı (ıskartayı) yere atmasıyla oyun başlar. Oyuncular sırası ile desteden kağıt çekerek ellerindeki kağıtları per oluşturup, oluşan perlerin toplam sayısının 51 ve üstüne tamamlamaya çalışarak oyunu açmaya ve sonra bitirmeye çalışır.

51 oyunu için kartlar karıştırılır. Kağıdı dağıtacak oyuncu kağıdı dağıttıktan sonra solundaki kişiye kağıdı ortadan kesmesini ister. Kağıdı kesen oyunu jokeri kesmişse eğer onu alma hakkına sahiptir. Oyunculara ikişer ikişer 14 kağıt olana kadar dağıtılır.

Oyunun Kuralları

Oyunun kuralları şöyledir:

Oyunun Puanlandırması

Elimizde tuttuğumuz kağıtların ve kağıt gruplarının bir değeri vardır. Joker yirmi beş puan, J, Q ve K on puan 1 (A) on bir puan diğer kağıtların da üstünde yazan sayılar benzer zamanda puanlarıdır. Biz elimizdeki kağıtlarla seri yapınca diğer kağıtları da yere işleriz. Elde kalan son ıskarta kağıdı da atıp oyunu bitirdiğimizde karşıdaki oyuncu kağıtlarını açar ve puanlar hesaplanır. Bize de -100 yazılır.

 

Eğer joker ile bitmişsek bu kağıt gurupları iki katı daha değer kazanır. Mesela joker ile bitirmişsek oyunu ve oyuncunun elindeki kağıtlar açıksa sayı toplamının toplamın iki misli yazılır. Eğer kağıtlar kapalıysa hanesine 200 puan eklenmektedir. Jokerle elden çift bitersek dört katı değer kazanır. Oyunculardan herhangi biri elini açmamışsa 2 kat daha değer kazanarak sekize katlanır. Normal bitişte 800 çift bitişte 1600 sayı elleri kapalıysa oyuncuların hanesine yazılır. Bu halde rakiplerinizin kazanması çok zorlaşır.

51 oynayabilmek için 2 deste iskambil kağıdına ve asgari 2 kişiye ihtiyaç vardır. İstendiği taktirde 3 veyahut 4 kişi ile ve çift grup durumunda de oynanabilir. İki adet iskambil kağıdı birleştirilir ve kartlar tam olarak karıştırılır. Bu halde elimizdeki destede 4 adet kağıt grubunun (Sinek, Maça, Karo, Kupa) her birinden 2 adet olur. Bir seriden toplamda 13 kağıt vardır. Biz iki desteyi karıştırdığımıza göre bir seride 13+13=26 kağıt bulunmaktadır. Bizim elimizde 4 seri ve 2 adet joker ile 106 kağıt bulunmalıdır. (2x) Sinek, (2x) Maça, (2x) Karo, (2x) Kupa + 2 adet joker de tamamsa oyuna başlanabilir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan İştirak nafakası nasıl alınır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?