Tansiyon nasıl düşürülür?

Kan, içerisinde bulunmuş olduğu damarların çeperlerine bir basınç uygular. Bu basınç tansiyon olarak adlandırılır. Kan, atardamarlar ...

 

Vücudumuzdaki hayatsal faaliyetlerin devamı için ihtiyaç duyduğumuz maddeler kan ile taşınır. Kan damarlar vesilesiyle vücudumuzun en uç noktalarına kadar iletilir. Kanın damarlarda ilerlemesini sağlayan temel faktör ise kalbin yapmış olduğu pompalama işlemidir.

Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Zaman zaman yüksek tansiyonun düşürülmesi için doktor tavsiyesi ile bazı ilaçların kullanılması gerekebilir. Bu ilaçlar kandaki su oranını azaltarak ve atardamarların çeperlerini genişleterek tansiyonu düşürürler.

Ek olarak nar suyu, greyfurt, sarmısak ve kekik de yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptirler.

Ayran ve tuzsuz ayran tüketimi de tansiyonu düşürür. Lakin tuz tansiyonu yükseltici özelliğe sahip olduğundan ötürü ayranın muhakkak tuzsuz olarak tüketilmesi gerekir.

Yüksek tansiyonun düşürülmesi için soguk su kullanılabilmektedir. Ellerin, kolların ve ayakların musluk suyuyla yıkanması tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. Fakat bu işlem yavaş ve sakin biçimde yapılmalıdır. Aksi durumda soguk su damarların aniden daralmasına neden olarak tansiyonun daha da yükselmesine neden olabilmektedir.

Limonun suyu da tansiyonu düşürür. Bunu yapmak için bir limon sıkılarak bir bardak içerisin koyulmalı ve üstüne bir nebze da su eklenmek suretiyle içilmelidir.

Yüksek tansiyonla karşılaşmamak için her şeyden önce sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, alkol ve sigaradan uzak durmak gibi önlemler alınmalıdır.

 

Kan, içerisinde bulunmuş olduğu damarların çeperlerine bir basınç uygular. Bu basınç tansiyon olarak adlandırılır. Kan, atardamarlar ile vücudumuza gönderildiği için bu damarlarda basınç toplardamarlara göre daha fazladır ve tansiyon ölçümü de bu neden ile atardamarlardan yapılmaktadır. Ek olarak kalbin kasılması esnasında damarlardaki basınç gevşeme haline göre daha fazladır. Bu fark damarlarda iki değişik basınç ölçülmesine neden olur. Kalbin kasılması esnasında damardaki kan basıncı büyük tansiyon, kalbin gevşemesi sırasında ölçülen kan basıncı ise küçük tansiyon olarak ölçülür.

Tansiyon kimi hallerde olması gerektiği değerin üstüne çıkar. Buna hipertansiyon yahut yüksek tansiyon denmektedir. Yetişkin bir kişide dinlenme durumunda büyük-küçük tansiyon 130/85 mm Hg (milimetre cıva) olmalıdır. Bu değer 140/90 mm Hg değerine ulaştığında tansiyonun yüksek olduğu söylenir. Yüksek tansiyon çoğunlukla 180/110 mm Hg seviyesine ulaşana kadar belirti vermez. Yüksek tansiyon olgularının %90’ının nedeni bilinmemesine karşın yaşlılık, aşırı kilolu olma, hareketsiz yaşam tarzı, sağlıksız beslenme, aşırı tuz tüketimi ve tütün mamullerinin içilmesi tansiyonu arttıran faktörlerin arasında sayılabilir. Yüksek tansiyon halinde çift görme, bulanık görme, burun kanaması, aritmi, nefes darlığı ve baş dönmesi gibi haller yaşanabilir. Yüksek tansiyona müdahale edilmezse bu hal beyin damarlarının yırtılmasına ve bloke olmasına varan durumların yaşanmasına, kişinin sakat kalmasıyla veyahut ölümüyle sonuçlanabilecek hayli tehlikeli durumların meydana gelmesine yol açabilir. Ama yüksek tansiyon sürekli bu kadar tehlikeli değildir ve genelde bazı basit yöntemler ile düşürülebilir.

 
 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Boyun ağrısına ne iyi gelir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?