Tuzun zararları neledir?

3 beyazdan biri olan tuz çok tüketildiği halde vücudumuza zarar vermektedir. Kimya dilinde NaCL olarak bilinen tuz beyaz ve kristal y...

 

3 beyazdan biri olan tuz çok tüketildiği halde vücudumuza zarar vermektedir. Kimya dilinde NaCL olarak bilinen tuz beyaz ve kristal yapılıdır. Tuz her zamanda önemli bulunan bir ticaret ürünü olmuştur. Su yumuşatma, kimya sanayisine vb. alanlarda da kullanılmıştır.

Tuzun yararlar yanında bazı zararları da vardır. Tuzun zararları şu şekildedir

Fazla tuz tüketimi idrardaki kalsiyum miktarını arttırır. Şu nedenle kemiklerdeki kalsiyum miktarında azalma görülmektedir. Bu da kemik erimesi ve kemik kırılmasına neden olabilir.

Fazla tüketildiği halde yüksek tansiyon ve buna dayanan damar ve kalp hastalıklarına yol açabilir. Bazı insanlarda böbreğin tuz alım sınırı daha düşük olduğundan ötürü, fazla tuz alımı hipertansiyona neden olabilir. Hipertansiyon tedavisinde de fazla tuz alımı engelleyici faktör olabilir.

Zayıflamak isteyen ve diyet yapan kimselerin tuz kullanıma dikkatini açması gerekmektedir. Tuz iştah açıcıdır ve vücutta şişkinlik hissine neden olur.

Hipertansiyon damarları etkileyen bir hastalıktır. Damarlar da bütün vücutta bulunmuş olduğu için bütün vücut etkilenebilir. Hipertansiyon en fazla etkilediği bölgeler büyük atardamarlar, kalp, gözler ve beyindir.

Hamile kimseler için de tuz dikkatli olunması gerekli olan bir besindir. Vücutta su toplamasına bağlı olarak yüksek tansiyona neden olabilir. Bazı vakalarda düşük düzeyde bebeklerde gelişim duraklaması olabilir. Lakin ağır vakalarda bu hal ciddi problemlere yol açabilir. 6. ayda sonra bebeğimizin gelişimi durabilir. O neden ile bebeğimizin sağlığı bozulur.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Su nasıl içilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?