Gebelikte yüksek tansiyon nasıl düşürülür?

Bu önlemlerle birlikte anne adayı, yatakta uzun dinlenmelerle tansiyonunu kontrol altında tutabilir. Bunun etkisi büyüktür....

 

Hamilelikte her anneliğe hazırlanan kadının yaşadığı basit sorunlar olduğu kesindir. Lakin basit problemlerin yanında ciddi sayılabilecek ve önlem alınması gerekli olan sorunlar da yaşanmaktadır. Yüksek tansiyon da bunlardan biridir.

Gebelikte görülen yüksek tansiyonun belirtileri nelerdir?

Ellerde ve ayaklarda yoğun şişmeler, sürekli kullandığınız yüzüklerin dar gelmesi, buna ek olarak göz kapaklarındaki şişlikler yüksek tansiyonun ilk belirtileri arasında sayılabilir.

Genellikle yüksek tansiyon problemi hafif boyutlarda olan gebeler bu durumunfarkına varamaz.

Yüksek tansiyonun en belli özelliği vücutta ödemlerin oluşmasıdır. Fakat her ödem saptanan gebede yüksek tansiyon olduğu anlamı çıkmaz. Çünkü gebeler arasında ödem problemi çok yaygınken yüksek tansiyon benzer oranda görülmez.

Gebelikte yüksek tansiyonu düşük seviyelerde tutmak için neler yapılmalı?

Bu önlemlerle birlikte anne adayı, yatakta uzun dinlenmelerle tansiyonunu kontrol altında tutabilir. Bunun etkisi büyüktür.

Yüksek tansiyon sıkıntısı yaşayan anne adaylarının günlük beslenme programını düzenlemeleri şarttır. Çünkü yüksek tansiyon problemi olan anne adayları idrarla protein kaybederler. Bunu yapmak için proteinden zengin beslenmek gerekmektedir. Et, süt, yumurta, yoğurt gibi besinler her gün düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

Hamilelik tansiyonu olan anne adaylarının her daim kendilerini dinlemeleri ve gözlem yapmaya devam etmeleri gerekmektedir. Vücutlarındaki ani değişim anlarında bunu vakit kaybetmeden doktorlarına haber vermeleri gerekmektedir.

 

Bedensel aktivitenin olması halime kadının yüksek tansiyonunu normal seviyelerde tutmaya yardımcı olur. Bunu yapmak için münasip olan kısa yürüyüşler yapmaktır.

Yüksek tansiyon sorununu olabildiği miktardai olabildiği ölçüde baskılamak için gün içerisinde anne olacak kadının sıvı tüketimi üst boyutlarda olmalıdır. Bolca su, ıhlamur, maden sodası içilmelidir.

Hamilelik yüksek tansiyonu anne adayında kasılmalara, böbrek yetmezliğine, körlüklere, beyin kanamasına ve daha değişik rahatsızlıklara neden olabilir. Yüksek tansiyon problemi anneliğe hazırlanan kadının hamilelik öncesinde var olan bir problemi olabileceği gibi gebelikle beraber ortaya çıkmış bir sorun da olabilir. Hamilelik yüksek tansiyonu, hamileliğin sonlanmasıyla ortadan kalkar.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan İyot eksikliği nasıl anlaşılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?