Yüksek tansiyona iyi gelen yiyecekler

  Bunlarla birlikte çilek, mango, ananas, şeftali, turunçgiller de tansiyonu düşürmeye yardım eden meyvelerdendir....

 

Yüksek tansiyon, bu günlerde çok yaygın olan bir hastalıktır. Lakin yüksek tansiyon hastalığını önlemek sizin elinizde. Bu hastalık yediğiniz içtiğiniz besinler ile de alakalıdır. Bu da demek oluyor ki; beslenmemize özen göstererek, bu hastalığa iyi gelebilecek gıdaları tüketerek tansiyonumuzu dengeleyebiliriz. Peki nedir bu yiyecekler?

Kuru Erik

  Bunlarla birlikte çilek, mango, ananas, şeftali, turunçgiller de tansiyonu düşürmeye yardım eden meyvelerdendir.

Potasyum bakımından zengindir ama az ölçüde sodyum içermektedir. Yani tansiyon problemi olanlar için güzel besin sayılabilir. 

Kereviz

Bunun yanı sıra patates, kudret narı, brokoli, kabak, ıspanak ve koyu yeşil renkli bitkiler (bu bitkiler çiğ yenmeli) de tansiyonu düşürmekte size yardım eden olabilecektir.

Kerevizin içerisindeki fitokimyasal, kas dokularını rahatlatarak tansiyonun düşmesine yardım etmektedir 

Havuç

İçerisinde bulunan potasyum ve beta-karoten tansiyona iyi gelir ve kalp hastalığı, göz hastalıkları için de iyi bir sebze olduğu bilinir.

Tansiyonunu Düşürmeye Yardımcı Meyveler

Muz

Potasyum yönünden gayet zengindir. Ek olarak kan basıncını dengeleyen bu meyve, tansiyonu düşürmeye yardımcıdır. Gün içerisinde iki adet tüketebilirsiniz.

Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Sebzeler

Domates

İçerdiği A, C, E Vitaminleri tansiyonu düşürdüğü bilinen vitamin türleridir. Ek olarak domates, kalsiyum ve potasyum oranı yüksek bir sebzedir bu yönüyle de tam bir tansiyon ilacı sayılabilir.

 

Süt ve Süt Ürünleri

Kalsiyum yönünden gayet zengin olan bu ürünler, damar tıkanıklığını engeller. Bu yönleriyle süt, yoğurt, peynir hergün düzenli bir biçimde tüketilmesi gerekli olan besinlerdir. Ama bu besinleri tüketirken yağ oranlarına (tam yağlı- az yağlı- yarım yağlı gibi) dikkat etmelisiniz.

Bu saydığımız besinlerin yanında tam tahıllı yiyeceklerde tansiyona iyi gelir.

Yaban Mersini 

C vitamini, potasyum, antioksidan açısından zengindir. Çokca hastalığa iyi geldiği gibi tansiyon sorununu çözmede de etkili olmaktadır.

Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Kuruyemişler

   

 Yüksek tansiyon hastaları için, yağlı yiyeceklerden uzak durun tavsiyesi devamlı verilir ama vücudumuzun belli oranda yağa ihtiyacı vardır ve bu ihtiyaç kuruyemişler vesilesiyle takviye edilebilmektedir. Bunlar: Ceviz, fındık ve bademdir lakin belli oranda tüketilmeleri gerekmektedir.

Kavun 

Yine potasyum ve magnezyum yönünden oldukça zengin olan bu meyve tansiyonu düşürmeye yardım eder.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Elma sirkesi kullanarak zayıflama yolları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?