Kulak çınlamasının nedenleri

Kulak çınlaması büyük olasılıkla yalnızca kişi tarafından duyulup uğuldama ve vızıldama olarak algılanır. Ama zaman zaman çınlama baş...

 

Kulak çınlaması toplum içinde "biri beni andı" gibi yorumlanıp pek önemsenmese de esasen altında işitme kaybına kadar gidebilecek hastalıkları barındırıyor olabilir. Çınlama durmaz bir hal aldıysa ve dikkat bozukluğu, baş dönmesi ve uyku zorluğu gibi belirtilere neden oluyorsa uzman bir doktora başvurmak gerekebilir.

Yüksek Tansiyon: Hiper tansiyon veyahut stres, alkol ve sigara gibi tansiyona etki eden etmenler kulak çınlamasının daha çok hissediliyor olmasına neden olabilmektedir.

Maniere Hastalığı: Kulak çınlaması, iç kulak sıvısının anormal halde basınç göstermesi nedeni ile maniere hastalığının erken habercisi olabilir.

Kulak Kiri: Kulak salgısı, kulaktaki kirleri ve bakterileri tutarak kulak kanallarını korumaya alır. Bu kirler zaman geçtikçe atılır ama doğal yollardan atılamayacak duruma geldiği zaman ise kulak zarı tahriş olur ve işitme kaybı yaşanır. Bu neden ile kulak çınlaması hissedilir.

Anemi: Kansızlık hastalığı olarak bilinen anemi hastalığında kan bazı hallerde incelerek hızlı akar ve kulakta çınlama yapar.

Kulak Kemiğindeki Değişimler: Orta kulakta bulunan kemik eklemlerinin sertleşmesi ile işitme zorlaşır ve bunun sonuncunda kulak çınlaması olur. Bu sorun genetik olarak kulak kemiği büyümesi ile yaşanır.

İlaçlar: Romatizma, baş ağrısı ve antibiyotik ilaçları gibi birçok ilacın ortak yan etkisi olarak kulak çınlaması hissedilebilir.

 

Cep Telefonu: Eğer sıkı bir cep telefonu kullanıcısıysanız ve gün içinde asgari 10 dk cep telefonu kullanıyorsanız bu da kulak çınlamasına neden olabilir 

Kulak çınlaması büyük olasılıkla yalnızca kişi tarafından duyulup uğuldama ve vızıldama olarak algılanır. Ama zaman zaman çınlama başkaları tarafından da duyulabilmektedir. Kulak çınlamasının neden kaynaklandığında ise birden fazla neden önümüze çıkmaktadır. Bu nedenlere ise şöyle göz atabiliriz.,

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan İrritabl bağırsak sendromu neden olur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?