Ter lekesi gömlekten nasıl çıkar?

Gömleklerinizi, yüksek ısı ter lekesini daha da sabitleştirdiği için, sıcak suda yıkamaktan ve kurutucunun ısısından uzak tutmalısını...

 

Haziran ve temmuz ve ağustos aylarında inatçı ter lekeleri gömleklerinizi kullanılamaz hale getirebilir.  Lakin bu lekeleri aşağıdaki metotlarla çıkartıp gömleklerinizi kurtarmanız mümkün. İnatçı ter lekelerinizin için farklı yöntemler deneyebilirsiniz; eğer hala çıkmazsa aşamaları tekrarlamanız gerekebilir.

Gömleklerinizi, yüksek ısı ter lekesini daha da sabitleştirdiği için, sıcak suda yıkamaktan ve kurutucunun ısısından uzak tutmalısınız. Gömleğinizi soğuk suda yıkayıp kendi kendine kurumasına izin vermelisiniz. Eğer gömleğiniz beyazsa klorlu ağartıcı kullanmaktan mutlaka çekinmeniz gerekir çünkü bu tarz ağartıcılar terdeki proteinlerle etkileşime girip ter lekelerini daha da koyulaştırırlar.

Hidrojen Peroksit: Hidrojen peroksit kimyevi ağartıcılara nazaran giysileriniz rengini bozma ihtimali daha az olan doğal ağartıcıdır. Yine de bu maddeyi gömleğinizin rengini bozmayacağından emin olmak için gömleğinizin görünmeyen bir bölümünde denemeniz tavsiye edilir. Emin olunca gömleğinizin ter lekesi olan tarafını 15-30 dakika süresince hidrojen-peroksit su karışımında bekletiniz. Sonrasında yıkayıp kurulayınız. Gerekirse tekrarlayınız.

Aspirin: 3-4 adet aspirini güzelce kırınız. Hapları bir plastik poşete koyup üzerlerine su bardağıyla vurarak parçalayabilirsiniz. Gömlekteki ter lekelerini çıkarmak için en iyi aspirinler ise yüksek dozajlı olanlarıdır. Parçaladığınız aspirinleri ılık su ile karıştırınız. Eğer parçalar suda çözülmezse azıcık daha ılık su ekleyiniz. Bu karışımı sprey şişeye boşaltıp ter lekesi güzelce emene kadar üstüne sıkınız. Daha sonrasında gömleğinizi her zamanki gibi yıkayınız yalnızca aspirin sıcak suda etkisini kaybettiği için yıkarken sıcak su kullanmamaya dikkatli olunuz. Eğer lekeniz geçmezse bu işleme tekrarlayabilirsiniz.

 

Karbonat: 4 yemek kaşığı karbonat ve 1/4 su bardağı suyu karıştırınız. Oluşturduğunuz macunu eski bir diş fırçası kullanılarak ter lekesiniz üstüne sürüp lekeyi ovunuz. Gömleğinizi bir saat bekletince sıcak olmayan bir su ile yıkayıp kurumaya bırakınız. Eğer leke çıkmazsa işlemi tekrarlayınız.

Sirke/su veya Votka/su karışımı: Sirke ve sudan yahut votka ve sudan bir karışım hazırlayıp sprey şişeye koyunuz. Gömleğinizi yıkamaya atmadan önce ter lekelerinin üstüne bu karışımdan sıkıp yıkamaya öyle atınız.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Boya lekesi yerden nasıl çıkar? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?