Pekmezli kurabiye nasıl yapılır?

Malzemeler tarafında verilen bütün içerikler un hariç bir kaba alınır. Bu kapta bütün malzemeler karıştırılarak hamur kıvamına getiri...

 

Pekmezli kurabiyeler besleyici ve sağlıklı tatlıların başında gelir. Tatlı sevenler, değişik kurabiyeler denemek isteyenler için ideal olan bu besin benzer zamanda çocuklar için de hayli besleyici ve bol vitaminli olabilecektir. Evde çok kolay hazırlanabilen pekmezli kurabiyelerin tarifini bilmeyenler olabilir. Pekmezli kurabiyeler çok kolay malzemeler ile pratik halde hazırlanabilir. Peki, böylesine lezzetli, doyurucu ve sağlıklı kurabiye nasıl yapılmaktadır?

Pekmezli Kurabiyenin Hazırlanışı

Malzemeler tarafında verilen bütün içerikler un hariç bir kaba alınır. Bu kapta bütün malzemeler karıştırılarak hamur kıvamına getirilmeye çalışılır. Bu kıvama gelinceye dek un yavaşça üstüne eklenmektedir ve tam bir kıvam verilmeye çalışılır. Sonrasında bir başka tepsi o sırada yağlanır. Kurabiyeler için hazırda beklenir. Kıvama gelen hamur karışımı da parça parça koparılarak elle yuvarlanır ve yağlı tepsiye dizilir. Sonrasında fırına atılır ve ışımaya, kabarmaya bırakılır. Sonrasında tahinli, pekmezli ve ceviz fındık içerikli kurabiye hazırlanmış olur. Buradaki tatlı tadını tahin pekmez sağlayacaktır. İçeriklerin sağlıklı olması da kurabiyeyi bir başka cazip kılmaktadır.

Dipnot: Yağa dizilirken dilenirse küçük kurabiye parçalarının üstüne hindistan cevizi ya da fıstık parçaları da konulabilir. Şurada tercih bütünüyle kişinin tercihine ve damak zevkine kalmıştır.

 

İsteğe göre bu kurabiyenin içine meyve de eklenebilir. Başta hamur kıvamına getirilirken içine muz ezilebilir yahut elma rendelenebilir ve ayrıca hurma bile küçük parçalar durumunda doğranabilir.

Pekmezli Kurabiye İçin Malzemeler

Takriben 4 su bardağı kadar un

1 su bardağı kadar sıvı yağ

1 su bardağı kadar pekmez

1 su bardağı kadar ceviz, fıstık veya fındık

1 çay bardağı kadar tahin

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Kış çorbası nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?