Kek yapmanın püf noktaları

Ve hazırladığınız kekin lezzeti kadar sunumu da önemlidir. Kekin boyut ve biçimine uygun servis tabağı kullanın....

 

Evin her tarafını saran, mis gibi kokan kabarık ve lezzetli kekler pişirmek esasen hiç de zor değil. Bir takım ipuçları göz önünde bulundurulursa her defasında istediğiniz lezzet ve formu kesinlikle yakalayabilirsiniz. İşte sizlere bu konuda yol gösterecek ipuçları;

Pişirme

Burnunuza mutfaktan mis gibi kek kokuları gelmeye başladıysa kekiniz nerdeyse pişmiş demektir. Bir kürdan veyahut çöp şiş vasıtasıyla kalıbı fırından çıkartmadan hazır olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer üstünde bir hamur kalıntısı yoksa artık fırından çıkartabilirsiniz.  Devamlı kontrol etmeniz, fırının soğumasına neden olur. 3. kontrolde artık kekiniz fırından çıkartmaya kullanıma hazır duruma gelmiş olmalıdır.

Kekiniz soğuyunca kesme veya süsleme işlemlerine geçebilirsiniz.  Eğer kekinizin keserken dağılıp, kırıntı oluşmamasını ister iseniz her dilimi kesmeden önce bıçağınızı sıcak suyla ıslatın.

Kekinizi fırından çıkarttıktan sonra kalıbından çıkartmadan önce, bir soğutma teli üstünde 20 dk bekletmelisiniz. Aksi durumda çıkartmaya​ çalışırken kekiniz dağılabilir. Muffinleri ise fırından çıkartır çıkartmaz kalıplarından çıkartıp soğutma telinin üstüne almalısınız.

Kek kalıbı öncesinde ısıtılan fırının orta katına koyulmalıdır ve ilk yirmi dakika fırının kapağı mutlaka açılmamalıdır. Muffinler için bu süre 10 dakikadır.

 

Ve hazırladığınız kekin lezzeti kadar sunumu da önemlidir. Kekin boyut ve biçimine uygun servis tabağı kullanın.

Hazırlanan hamur, önceleri hazırlanan kalıba dökülür ve kalıbı bir-iki kez tezgâha vurarak hamurun güzelce oturması ve hava kabarcıklarının gitmesi sağlanmaktadır.

Kullanılacak un ve şeker miktarına çok dikkat edilmesi gerekir. Un miktarı az olursa kekiniz çöker, fazla olursa sert, kuru olur ve üst kısmı çatlar. Şeker miktarı fazla olursa kekin dış kısmı hayli kararır, az olursa da çok açık renk olur ve tadı istenen biçimde olmaz.

Kuru malzemeler bir araya getirmeli, sıvı malzemelere ilave edilmeden önce muhakkak birlikte elenmelidir. Böylece karışım havalanacak ve biri birileri ile karışmış olabilecektir.

Tereyağı ve şeker krema kıvamına gelip, açık sarı bir renk alıncaya kadar (asgari 5 dk  karıştırılmalıdır.

Kuru malzemeler ilave edildiği zaman kek hamuru gereğinden fazla karıştırılmamalıdır. Homojen bir karışım elde ettikten sonra karıştırma sona ermelidir.

Hamura çikolata, meyve veyahut çerez katılacaksa bu işlem en son yapılmalıdır. Un veya nişastaya bulanmış malzemeler hamura eklenir. Un ve nişasta meyvenin nemini aldığı gibi tutunmayı sağlayarak dibe çökmeyi engeller.

Hamur miktarı kalıbın 2/3’ ünü geçmemelidir.

Malzeme hazırlığı

Kullanılacak malzemeler pek güzel ölçülmelidir.

 

Tersi belirtilmedikçe kek yaparken muhakkak tuzsuz tereyağı kullanılmalıdır.

Kullanabileceğiniz bütün malzemeler taze ve son kullanım tarihleri geçmemiş olmalıdır. Yumurtaların tazeliğini test etmek için bir kâseyi suyla doldurun, yumurtayı içine koyun, eğer batmıyor ve havada kalıyorsa taze, batıyor ve dipte kalıyorsa bayat demektir.

1 yumurta beyazı 37 gr, 1 yumurtanın sarısı 20 gr. kadardır. Beyaz ve sarılar en iyi yumurta soğukken biri birinden ayrılır, fakat yumurta beyazı oda sıcaklığındayken çırpıldığında en iyi biçimde form alır.

Kek yaparken kullanılacak bütün malzemeler oda sıcaklığında olmalıdır.  Malzemeleri (yumurta, süt, tereyağı, margarin, kefir, yoğurt vb. ) asgari bir saat öncesinden buzdolabından çıkartmanız gerekir. Eğer buna vaktiniz yoksa kullanabileceğiniz malzemeleri ılık su dolu bir kapta 15-20 dakika tutup oda sıcaklığına getirebilirsiniz.

Hazırlık ve karıştırmaya başlamadan önce fırınınızı belirtilmiş derecede önceleri ısıtın. İdeal kek pişirme sıcaklığı 170 ile 190 derece arasındadır.

Karışım miktarınıza münasip miktarda fırın kabı kullandığınızdan emin olun. Fırın kabı önce yağlanmalı, daha sonrasında unlanıp, fazlası silkelenerek kullanıma hazır duruma getirilmelidir. Hassaten tereyağı ile yağlanması kek hamurunun daha iyi yayılmasını sağlamaktadır. Silikon kalıplar için bu işleme gerek yoktur.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Fırında elma dilim patates adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 ayşegül,

Kek ağızda dağılmalı ama çok da kuru olmamalı. En iyi kek böyle olur.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?