Sıcak çikolata tarifi

Kışın sıcak içecekler kadar baharatların da vücudumuzu ısıtmada etkisi büyüktür. Siz de içeceğinizde çifte etki yaratmak istiyor isen...

 

Sıcak çikolata kışın vücudumuzu ısıtan, enerji ve keyif veren içeceklerden biridir. İçeceğin yoğun lezzeti ve mis gibi kakao kokusu sıcaklığıyla birleşince ortaya harika bir sonuç çıkar. 

Baharatlı Sıcak Çikolata

Kışın sıcak içecekler kadar baharatların da vücudumuzu ısıtmada etkisi büyüktür. Siz de içeceğinizde çifte etki yaratmak istiyor iseniz sıcak çikolatanızı baharatlar ile güçlendirebilirsiniz.

Klasik Sıcak Çikolata

Evde kolay bir biçimde yapılabilecek içerisinde çikolata barındıran lezzetlerden biri de bu tariftir.

Yapılışı

Bunu yapmak için ilk başta yukarıdaki klasik sıcak çikolata tarifini uygulayabilirsiniz. Sonrasında sevdiğiniz baharatlardan bir yahut bir kaçını içeceğinize ekleyebilirsiniz; tarçın, karabiber, zencefil, muskat, acı kırmızı biber... 

İhtiyacınız olan malzemeler

Bir bardak süt, 200 ml süt kreması, 120 gr bitter çikolata ve 1 yemek kaşığı kakao.

İhtiyacınız olan malzemeler

1 bardak süt, 1 tatlı kaşığı kakao ve şeker (miktarı damak tadınıza göre değişebilir).

İçeceğinizi Süslemek İçin

Sıcak çikolatanızı süsleyerek daha da şenlendirmek ister iseniz hazırladığınız içeceği fincanınıza döktükten sonra üstüne mini marshmallow, krema, kremşanti, damla çikolata, karamel sosu, likör veyahut kakao eklemek suretiyle daha albenili bir sunum da yapabilirsiniz.

Yapılışı

Bir cezve içinde önce şeker ve kakaoyu tam olarak harmanlayın. Sonrasında bu karışıma sütü ilave ederek katıştırın. Düşük sıcaklıkta karıştırarak kaynamasını bekleyin. Hafif kaynamaya başlayınca ocaktan alıp fincanınıza boşaltın ve sıcak olarak tüketin. 

 

Kolay Sıcak Çikolata (Sıcak Kakao)

Bu tarif sıcak çikolatanın en yalın halidir.

Yapılışı

Sütü bir kaba alarak kaynaması için ocağa koyun. Benzer zamanda kremayı da ayrı bir kaba koyarak ocakta ısıtın. Krema kaynamaya başlayınca hemen ocaktan alın ve içine çikolatayı ekleyin, karıştırarak tam olarak erimesini sağlayın. O anda kaynayan sütü ve kakaoyu da krema-çikolata karışımına ekleyin ve tekrar ocağın üzerine alın. Bütün malzemeyi düşük sıcaklıkta birkaç dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan alıp fincanlara dökerek sıcak olarak servis yapın. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Göz rengi nasıl değiştirilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?