Lokma nasıl yapılır?

Bir saat dinlenen hamuru alınız ve bir tencerenin yarısına kadar gelecek şeklide sıvı yağ ekleyiniz sonra kızartmaya başlayabilirsini...

 

Çokca kişinin seve seve yediği, sokakta dağıtılırken sıraya girdiği lokma tatlısını siz de evinizde yapabilirsiniz. Yapılışı son derece kolay olan lokma tatlısını yaparak sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

Lokma Tatlısı Nasıl Hazırlanır?

Bir saat dinlenen hamuru alınız ve bir tencerenin yarısına kadar gelecek şeklide sıvı yağ ekleyiniz sonra kızartmaya başlayabilirsiniz. Hamuru avuç içinize yumruk yaparmış gibi alınız. Yağ batırılan tatlı kaşığı yardımıyla yumruğunuzun üstünde kalan hamur parçasını alınız. Aldığınız parçayı kızgın yağa atınız. Tenceredeki pişmekte olan lokmaları ara ara karıştırınız. Kızaran hamurların üstüne şerbetini dökünüz ve servis ediniz. Bu işlemi elinizdeki hamur bitinceye kadar uygulayınız.

Daha sonrasında tatlı için gereken hamur hazırlanır. Yukarıda yazılan hamur için gereken malzemeleri bir kaba alınız ve mikser yardımıyla karıştırınız. Kıvamlı bir hamur elde ettikten sonra hamuru bir saat kadar dinlenmeye bırakınız.

Öncelikle lokma tatlısının şerbetinin hazırlanması gerekmektedir. Limon, şeker ve su bir tencerenin içine koyarak az ateşte kaynatılır. Şerbet kıvamlı bir hal alınca ocaktan indirilerek, soğumaya bırakılır.

Lokma Tatlısı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

2 su bardağı kadar su

1,5 su bardağı kadar su ve 1 dilim de limon gerekir.

Lokma için;

1 paket maya

1 tatlı kaşığı tuz gerekir.

2 su bardağı kadar şeker

3 su bardağı kadar un

Şerbeti için;

1 tatlı kaşı kadar şeker

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Bonfile nasıl pişirilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?