Ev yapımı limonata nasıl hazırlanır?

Değişik şeyler denemeye hazır mısınız? İşte size elmalı zencefilli limonata tarifi; 3 adet elma ve yarım zencefilin suyunu katı meyve...

 

Yazın o bunaltıcı sıcaklarında, hem lezzetli aynı zamanda serinletici bir şeyler içmek fena olmaz değil mi? O zaman buyurun ev yapımı limonataya!

Elmalı zencefilli limonata

Değişik şeyler denemeye hazır mısınız? İşte size elmalı zencefilli limonata tarifi; 3 adet elma ve yarım zencefilin suyunu katı meyve presinde sıkın. Bir kenarda klasik limonata tarifine göre hazırladığınız limonata ile güzelce karıştırın ve elma kabuklarıyla süsleyin.

Tariflerde bahsettiğim şeker oranları size az gelirse miktarını arttırabilir, daha tatlı limonatalar yapabilirsiniz.Kışın, klasik limonata tarifini mandalinaya uyarlayarak çok lezzetli içecek elde edebilirsiniz.Limonatanıza bir şişe sade soda eklemek suretiyle değişik tatlar yakalayabilirsiniz.

Fesleğenli ve naneli limonata

İşte en serin limonata tariflerimden biri! 3 su bardağı suyla 1 su bardağı toz şekeri karıştıralım. İçine 15 sap taze nane bir o kadar da taze fesleğen koyalım ve kaynatalım. Otlar ısıyla kötü görüntüye kavuşacağı için pörsümeye başladıklarında tencereden çıkarın. Bir kenarda hazırladığınız 1.5 bardak limon suyunu soğuyan şerbete ekleyip iyice karışana kadar karıştırın. Sonrasında buz dolu bardaklara veyahut sürahi koyup servis edin. Fesleğen ve taze nane yapraklarıyla süslemeyi unutmayın.

Çilekli limonata

Yarım kilo kadar çileği blenderdan geçirip tam olarak püre durumuna getirin. Bunu yapmak için dolabınızda kalan yumuşamış çilekleri değerlendirebilirsiniz. Üstüne yarım su bardağı toz şeker veya esmer şeker ilave ederek tekrar katıştırın. Bir kenarda sıktığınız 6 adet limonu 2 bardak suyla katıştırın ve limon kabuklarından 2 tanesini içine rendeleyin. Çileklerle limonatayı buluşturduğunuzda işiniz nerdeyse bitmiş olacak. Yine buz dolu bir sürahiye limonatayı koyup limon kabukları ve nane yaprakları ile süsleyebiliriz.

 

Çilek püresi hazırladığınız biçimde karpuz püresi hazırlayıp nefis bir karpuzlu limonata yapabilirsiniz.

Dipnot: Buz kalıbınıza birer minik çilek veyahut çilek dilimi koyduktan sonra doldurup dondurursanız çok eğlenceli buzlara sahip olabilirsiniz.

Klasik limonata

Dipnot: Buz kalıbınıza birer nane yaprağı ve minik limon küpleri koyduktan sonra doldurup dondurursanız çok eğlenceli buzlara sahip olabilirsiniz.

Hepsinden önce bir şurup hazırlamamız gerekiyor. 3 su bardağı suya 1 su bardağı şeker ekleyip güzelce kaynatalım ve soğumaya bırakalım. 6-7 adet limonun suyunu sıkalım ve bunlardan 2-3 tanesinin kabuklarını içine rendeleyelim. Sıra geldi şurupla limonları buluşturmaya. Sürahinin içine ilk başta buzları, sonrası karıştırdığımız limonatayı ekliyoruz. Birkaç dal taze nane ilave ediyoruz. Kalan limon kabuklarından ince şeritler keserek onlarla da ufak süslemeler yapabiliriz.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Kek yapmanın püf noktaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?