Fitness ne zaman etkisini gösterir?

Dış etkenler kadar kişinin kendi vücudunun özellikleri de fitness sporunu etkilemektedir. Kişinin vücut yapısının fitness sporuna mün...

 

Fitness son yıllarda çoğu insan tarafından kasların daha sıkı ve güçlü olması hedefiyle uygulanan bir spordur. Fitness sporunun temelindeki amaç gelişmek değil sağlıklı ve kaliteli yaşamdır. Unutulmaması gerekli olan fitness yapan kişide etkilemektedir hızlı biçimde kendisini göstermez. Sabır ve irade isteyen bir spordur. Bu sebeple fitness yapan insanlarda etkilerin görülme zamanları oldukça değişik sebeplere dayanarak değişkenlikler gösterse de genel hatlarıyla uzun bir zaman sonra faydalanılan bir spordur. 

Dış etkenler kadar kişinin kendi vücudunun özellikleri de fitness sporunu etkilemektedir. Kişinin vücut yapısının fitness sporuna münasip olması, kişinin boy ve kilo değerleri, genetik özellikleri, metabolizma ve kan dolaşım seviyeleri fitness yapan kimselerde hayli önemlidir. Bunlar fitness sporu için münasip olduğu halde pozitif sonuçlar daha kısa zamanda alınmaktadır. Tabii ki ki kısa olarak tabir edilen zamanlar aylar ile ifade edilmektedir.

Fitness sporu yapılırken egzersizler programları dışında etkilerin görülmesini sağlayan yahut engelleyen çok faktör bulunur. Örnek verilecek olursa, fitness yapan insanların uyku düzenleri iyi olmalıdır. Ek olarak beslenmelerine de hayli dikkat etmeleri gerekir. Egzersizleri atlamadan düzenli yapmaları, psikolojik olarak motivasyonlarını yüksek tutmaları, stresten uzak bir hayat yaşamaları fitness sporunun etkilerinin görülmesini kısaltan faktörlerdir. Bu dış etmenler eksiksiz dahi uygulansa fitness sporunun etkileri minimum 1 ay sonra yavaşça kendisini göstermeye başlar.

 

Fitness gelişimindeki değişmeler diğer faktörler iyi olduğunda minimum 1 ay kadar sonra kendisini göstermeye başlar. 3-4 aylık periyotlar normal insan için pozitif etkileri almada yeterli sürelerdir. Ama gerçekten iyi bir biçimde form yakalamak, kasları güçlendirmek ve sıkılaştırmak isteniyorsa takribî asgari 6 ay kadar sabırlı bir biçimde çalışmak gerekir. Tabi ki genetik özellikler, beslenme ve uyku gibi yan faktörler dikkate alınmaz ise bu süre hayli uzayabilmektedir. Fitness yapan kimselerin pozitif sonuçlar almak için hem antrenman programlarına uymaları aynı zamanda kendi hayatlarındaki düzenlerini korumaları gerekir. Bu yolla istenen seviyelere gelmek mümkündür.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Protein tozu neden kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?