Hormon yüksekliğinin belirtileri

Hormon yüksekliği türlü hormonlarımızda nüksettiği için bunlardan birkaç örnekle başlayalım:...

 

Hormonlar vücudumuzun dengeleyicisidirler. Kimi kez mutlu olma sebebimiz çoğu zaman da üzüntü sebebimiz hormonlarımızdaki değişimlerden kaynaklanır. Bazı hormonlar gereğinden fazla yahut gereğinden az salgılandığında vücudumuzda türlü sorunlar oluşur. Peki hormon yüksekliğinin belirtileri nelerdir ?

Hormon yüksekliği türlü hormonlarımızda nüksettiği için bunlardan birkaç örnekle başlayalım:

FSH YÜKSEKLİĞİ  

Kadınlarda yumurtalıkla ilgili bir hormondur. Eğer yumurtalıklarınızdan ameliyat geçirdiyseniz ve yumurtalıklarınız hasar gördüyse Fsh değeriniz yüksek çıkar.

TESTOSTERON YÜKSEKLİĞİ

 Çoğunlukla adından da anlaşılacağı gibi erkeklerde daha fazla salgılanan bir hormondur. Peki kadınlarda fazla salgılanırsa belirtileri neler olur ? Belirtileri: Asabi ruh durumu, aşırı kıllanma, seste kalınlaşma, sivilce, adet düzensizliği.

PROLAKTİN HORMONU YÜKSEKLİĞİ 

Bu hormonun yükselmesi halinde adet kanamalarında düzensizlikler meydana gelir ayrıca kontrol altına alınmazsa kısırlık sebebi bile olabilir. Belirtileri: Baş ağrısı, adet düzensizliği, görme bozuklukları.

PROGESTERON YÜKSEKLİĞİ

Rahim içi ile ilgili bir hormondur. (Rahmin içini düzenler) fazlalığında ise adet düzensizliği ve Turner Sendromuna yol açar. Turner sendromlu bireylerde: Kısırlık ve böbrek rahatsızlığı görülmektedir.

Hormon tedavisinde mutlaka uzmana başvurmanız önemlidir. Unutmayın bu belirtiler sizde de var ise sürekli hasta olduğunuzu göstermez, uzmanlarla konuşmanız sizi doğru yola ulaştıracaktır.

 

Peki hormonların yüksekliği hep kötü müdür ? Hayır değildir. Psikolojinizi pozitif yönden etkileyen bazı hormonlar da vardır. Serotonin, endorfin, melatonin, dopamin fazlalığı sizi havalara uçurabilir.

ÖSTROJEN FAZLALIĞI 

 Kadınlarda daha fazla salgılanmakla beraber erkeklerde fazla salgılanmasının nihayetinde bazı problemlere neden olur. Belirtileri : Kıllanmada azalma, kas kaybı, memelerde büyüme.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Hamilelikte boğaz ağrısı nasıl geçer ? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?