Pancar nasıl ekilir?

Pancar ekimine mart ayından başlayarak başlanır. Hasat dönemine göre haziran ayına kadar ekim yapılabilmektedir. Gübrelenmiş, incelti...

 

Ülkemizin çokca bölümünde yetiştirilen  pancar, yumrulu kökleri ve yapraklara sahip bir bitki olarak bilinir. Kırmızı pancar çokca toprak türünde yetiştirilebilir. Çok yüksek sıcaklık istememesine karşın nem ihtiyacı fazladır.

Ekim zamanı

Pancar ekimine mart ayından başlayarak başlanır. Hasat dönemine göre haziran ayına kadar ekim yapılabilmektedir. Gübrelenmiş, inceltildikten sonra sıkılaştırılması yapılmış, düzenlenmiş toprağa;

Normal zamanda 50- 60 bitki

Küçük pancar için 100- 150 adet olabilecek biçimde, tohumdan dikim yapılmaktadır.

Erken ekimlerde metrekare başına 30-40 bitki

Pancar ekiminde bilhassa yatak ismiyle anılan bir sistem kullanılmaktadır. Yatak sistemi, takriben 1,5 metrelik bir alan içinde, takriben 30 cm ara verilerek 4-5 sıra halinde yapılmaktadır. Her bir sıra içindeki tohumlar ise 3-4 cm aralık verilerek ekilir.

Gübreleme

Pancar yetiştiriciliğinde uygulanacak gübrenin, analiz yapılarak toprağın ihtiyacına göre belirlenmesi gerekmektedir. Azot, manganez, magnezyum ve baryum toprağın ihtiyacına göre uygulanmaktadır. Sağlıklı ve güçlü yapraklar için yapraklara yapılacak düzenli tozlama işlemi bitkinin sağlığı ve gelişimi açısından önemlidir.

İklim ve sulama

Gelişme zamanında yüksek nem ihtiyacı olan pancarın iklim koşulları münasip değilse sulanması gerekmektedir. Yağmur sulama sistemleri pancar yetiştiriciliğinde en fazla tercih edilen sistemlerin başında gelir.

 

Pancar, yüksek sıcaklıklara ihtiyaç duymayan bir bitki olarak bilinir. Yeterli miktarda neme sahip olduğu sürece yüksek sıcaklıklar pancarın gelişimini etkilemez. Hassaten çimlenme zamanında oluşabilecek yüksek sıcaklık ve bunu takip eden kuraklığa bağlı olarak çimlenme ve bitki gelişimi negatif etkilenebilir. Pancar için en ideal sıcaklık 20- 25 derece arasındadır.

Hasat ve Depolama

Pancarlar, tohum ekiminden takriben 6 ay sonra hasat edilebilecek olgunluğa erişir. Bu süre erkenci ismiyle anılan tohumlarda takriben 4,5- 5 ay civarındadır. Pancarın toprağın dışında kalan yaprakları sararmaya başladığı zaman hasat zamanın geldiği anlaşılır. Zamanında yapılmayan hasat, pancarın liflenmesine ve kalitesinin düşmesine neden olur. Pancar hasadı, bitkinin yaprağı ile topraktan sökülerek çıkartılmasıyla yapılmaktadır. Kökün üstündeki yapraklar kesilir ve ile 5 derece arasında muhafaza

Toprak

Azami verim, organik bileşenler yönünden zengin olan, iyi bir biçimde işlenmiş humuslu killi topraktan alınır. Fakat pancar yetiştirilecek toprağın aşırı killi olması pancarların deforme olmasına neden olur.

Tohum ekildikten sonra, toprak merdane adıyla anılan bir araç kullanılarak sıkılaştırılır. Bu anda tohumun toprakla toptan temas etmesi ve çimlenmenin sağlıklı halde oluşması amaçlanır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan İncir ağacı ne zaman aşılanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?