Kantaron nerede yetişir?

Kantaron gayet fazla çeşide sahip olduğundan dolayı dünyanın her kısmında yetişebilir. Genel olarak yol ve orman kenarlarında kendi k...

 

Hypericaceae ailesinden sayılan kantaron 14. yüzyıldan beri her yörede kolayca bulunabilen bir bitki olarak bilinmektedir. Halk dilinde kılıç otu, mayasıl otu ve koyunkıran olarak da bilinen kantaron dünyanın neredeyse her bölümünde yetişebilir. Amerika'da gayet popüler olan kantaron şifalı bitkiler kategorisinde yer bulur ve eski zamanlardan beri sağlık sorunlarına karşı kullanılmaktadır.

Kantaron Nerede Yetişir?

Kantaron gayet fazla çeşide sahip olduğundan dolayı dünyanın her kısmında yetişebilir. Genel olarak yol ve orman kenarlarında kendi kendine yabani olarak yetişen kantaron Kuzey Amerika'da yaygın olarak yetişir. Doğal olarak kırlarda yetişen kantaron başta Asya olmak üzere Amerika ve Avrupa'da da yaygın olarak yetişir.

Doğal olarak yetişen kantaron Temmuz gibi aylarda çiçek açmaya başlayıp Eylül ayına kadar çiçek açmaya devam eder. Tam anlamıyla olgunluğa eriştikten sonra hasat edilen kantaron kurutularak tüketilir. Her bölüme uyum sağlayarak yetişebilme özelliğine sahip olan kantaron evde de kolayca yetişebilen bir bitki olarak bilinmektedir. Sürekli olarak sulaması ve bakımı yapılmış olan kantaron verimli olarak yetişebilir.

Kantaron Evde Nasıl Yetiştirilir?

Saksıya mineraller yönünden bol işlenmiş toprak doldurulur ve kantaron fazla derin olmayacak biçimde toprağa gömülür. Sonrasında çokça su ile sulanır. Fazla suyun dışarı atılması için ise saksının altında delikler olduğundan emin olunur. Saksıda yetişen kantaronun güzel görünmesi için ise boy atmaya başlayınca içine destekleyici bir çıta yerleştirmek suretiyle dik büyümesine yardım eden olunur.

 

Kantaron ev şartlarında da yetiştirilebilen bir bitki olarak bilinmektedir. Eğer bahçe yoksa saksıda olmak koşuluyla balkon yahut teras gibi bir alanda kantaron yetiştilmesi mümkündür. Bunu yapmak için devamlı bir şekilde güneş ışığı alan bir bölüm seçilmesi gerekmektedir. Güneş ışığını seven bir bitki olan kantaron gölgede kaldığı zaman verimsiz ve geç büyür. Kantaronu saksıya dikmek için ise genişçe bir saksı temin edilmelidir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Hardal nasıl bir bitkidir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?