Nohut nerede yetişir?

Evinizde nohut yetiştirerek taze nohut tüketmeniz mümkündür. Öncelikle saksı seçiminiz önemlidir. Nohut bitkisinin kökleri kuvvetli o...

 

Latince adı “Cicer arietium” olan nohut besin değeri yüksek bakliyatlardandır. Yapılmış olan testlere göre tarımı yapılmış olan ilk yerler Doğu Akdeniz ve Mezopotamya’dır. Anavatanı ülkemizin Güneydoğu bölgesidir. Yakın zamanımızda İç Anadolu’da azami olmak üzere, Akdeniz ve Ege Bölümlerinde tarımı yapılmaktadır. Karbonhidrat bakımından gayet zengin bir bitki olarak bilinmektedir. Ek olarak protein, yağ, fosfor ve kalsiyum içerir.

Yetiştirilmesi

Ekim zamanı bölgenin iklimine göre değişmekle beraber ilkbahar gibi aylarda ekim yapılmış olması gerekmektedir.

Ekim hali serpme ekim yahut sırayla ekim şeklindedir. En ideali sırayla ekimdir. Bu yol tohumların çimlenme oranını arttırır ve eş zamanlı çimlenme sağlamaktadır.

Yapraklar ve tohum kabuğu toptan kuruduysa hasat vakti gelmiş demektir. Hasat bitkinin boyuna göre makine yahut elle yapılmaktadır.

Kurak ve yarı kurak topraklara uyumlu bir bitki olduğundan dolayı sulama gerektirmez.

En ideal toprak kumlu- tınlı topraktır. Tarla sonbaharda sürülür. Sürülen toprak kış boyunca dinlendirilir. Dikimden önce 15 cm derinlikte tekrar sürme işlemi yapılmaktadır.

Gübreleme işlemi toprak analizi ardından yapılmalıdır.

Morfolojik Özellikleri

Bir senelik bir bitki olarak bilinir.

Yaprakları bileşik yaprak formundadır.

Bitki boyu 60 cm’ye kadar çıkabilir.

Çiçekler salkım şeklindedir.

Çiçekler beyaz renktedir.

 

Tohum adet sayısı 1- 2 adet olur.

Tohumlar bej rengindedir.

Çalı formundadır.

Saksıda Taze Nohut

Evinizde nohut yetiştirerek taze nohut tüketmeniz mümkündür. Öncelikle saksı seçiminiz önemlidir. Nohut bitkisinin kökleri kuvvetli olduğundan dolayı saksınızın derin olması gerekmektedir. 10lt’ lik bir saksıya azami 3 tohum ekmek gerekmektedir. Tohumlar kendi boyları kadar derinliğe ekilmelidir. Can suyu verildikten sonra çok sulanmamalıdır. Sıcağı sevdiği için güneş gören sıcak bir yerde bulundurmanız gerekmektedir. Fakat güneşten yanmamasına özen göstermelisiniz. Bakımı gayet kolay olan nohut bitkisini taze olarak tüketebileceğiniz gibi kurumasını bekleyerek kuru nohu da elde edebilirsiniz. 

Yetişmesi İçin

Bitkinin çeşidine göre toprak istekleri değişebilir. En ideal toprak ise kireçli topraklardır. İdeal toprak pH’ı 6- 9 arasında olmalıdır. Kuraklığa dayanıklılığı hayli düşüktür. Kuvvetli kökleri vesilesiyle verimsiz topraklarda da rahat bir biçimde yetişebilir.

Toprak İsteği

Çimlenme zamanında en ideal sıcaklık 20°C dir. Vejetatif gelişim esnasında sıcak bir iklim ister. Bu yüzden sıcaklık asgari 21°C maksimum 32°C olması gerekmektedir. Çiçeklenme ve tohum devrinde ise sıcaklığın 18- 29°C aralığında olması idealdir. Ani sıcaklık düşüşlerinden etkilenmez. Nem ve fazla yağış bitkiyi negatif etkilemektedir.

İklim İsteği

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Trabzon hurması nerede yetişir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?