Mısır dondurucuda nasıl saklanır?

İki yöntem ile de yapılmış olan mısırlar bir yıl boyunca bir sorun yaşanmadan dondurucuda muhafaza edilebilmektedir. Buna karşın bir ...

 

Yaz aylarının vazgeçilmeyen atıştırmalıkları arasında olan mısır direkt tüketildiği gibi salatalarda ve yemeklerde de devamlı kullanılmaktadır. Son yıllarda rahatça konserve mısır temin edilebilmektedir. Buna karşın direkt tüketmek veyahut yemeklere ve salatalara koymak için evde de rahatça mısır muhafaza edilebilmektedir.

Mısır Dondurucuda Nasıl Saklanır?

İki yöntem ile de yapılmış olan mısırlar bir yıl boyunca bir sorun yaşanmadan dondurucuda muhafaza edilebilmektedir. Buna karşın bir seneden uzun zaman dondurucuda saklamanın sağlık yönünde münasip olmayan hallere yol açabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Muhafaza süresi tüketim miktarına göre belirlenmelidir.

İkinci yöntemde de yine mısırlar soyulup püsküllerinden toptan arındırılmalıdır. Sonrasında tuz ilave edilmemiş suyla kaynatılmalıdır. Kaynama işleminde mısırların bütünüyle pişmemesi gerekmektedir. Yumuşak oluncaya kadar kaynatılması yeterlidir. Tam anlamıyla pişirilmesi halinde tanelerin parçalanma olasılığı ilgili olabilecektir. Sonrasında mısırlar tanelerine ayrılır. Bu işlem el ile yapılabileceği gibi bir bıçak veya çatal yardımıyla de yapılabilmektedir. Tanelerine ayrılan mısırlar münasip görülebilen büyüklükteki poşetlere koyulabilir. Tek bir poşet yapılmasında da bir sakınca yoktur. Çünkü mısırlar donmuş halde dahi birbirlerinden kolaylıkla ayrılabilir. Tek bir poşet yapıp kullanılacak miktar kadarı alınmak suretiyle kalan kısmı tekrar dondurucuya koyulabilir. Yarı pişmiş durumda dondurulduğu için kullanım sırasında pişirme süresi yarıya düşürülebilir. 

 

Dondurucuda mısır saklamanın iki değişik yöntemi vardır. İki yöntem de çok miktarda insan tarafından tercih edilir. 

İlk yöntem alınan mısırların soyulup püsküllerinden tam olarak arındırılması ile başlar. Bu yöntemde mısırlar mutlaka suyla temas etmemelidir. Soyulan ve temizlenen mısırlar buzdolabı poşetine ikili üçerli şekillerde yerleştirilir. Orada dikkatli olunması gerekli olan nokta poşetin içindeki havanın mümkün olduğu kadar alınmış olması gerektiğidir. İsteğe göre vakumlu poşette kullanılabilmektedir. Sonrasında direkt dondurucuya koyulabilir. Tüketileceği zaman çıkartılıp buzu çözüldükten sonra kullanılabilmektedir.

Evde her mevsim mısır bulundurmanın iki değişik yöntemi söz konusudur. İlki mısır konservesi yapmak ikincisi ise dondurucuda saklamaktır. Konserve yapmak dondurucuda saklamaya göre daha zahmetlidir. Dondurucuda mısır saklamak ise çok pratiktir. 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Dondurucuya yiyecekler nasıl konur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?