Ispanak nasıl yetiştirilir?

Eğer gübreleme yapılmak isteniyorsa (iyi bir ürün için gübreleme şarttır) gübreleme ekim öncesi nemlendirme sonrası yapılmaktadır. Ne...

 

Toprak isteği olmadığı için her yerde yetişebilen bir bitki olarak bilinmektedir ıspanak. Türkiyede fazla yağış alan Karadeniz dışında nerdeyse her bölümde yetiştirilmesi sağlanmaktadır. Vitamin yönünden gayet zengin gıda olduğundan ötürü çok değerli bir bitki olarak bilinmektedir. Fazlaca A,C,E,B vitaminleri, magnezyum, demiri kalsiyum, potasyum mineralleri yönünden da gayet zengin olduğu bilinir. Her kişinin muhakkak hafta içinde bir kez tüketmesi gereken ıspanak nasıl yetiştirilir?

Ekim ve bakımı

Eğer gübreleme yapılmak isteniyorsa (iyi bir ürün için gübreleme şarttır) gübreleme ekim öncesi nemlendirme sonrası yapılmaktadır. Nemlendirme sonra çapalanan toprağa ilave edilip 1-2 gün beklenir.

Sonrasında serpme ekim yapılmalıdır. Ispanak ekilecek alana çokça serpilir. Çünkü bazen çimlenme sırasında tohumlar dış etkenlerce götürülebilir. Üzerine tekrar toprak atmayın. Tırmık kullanılarak toprağı düzeltmeniz yeterlidir.

İklim isteği karşılandığı sürece her mevsim ekimi yapılabilmektedir. Tohumdan yetiştirilen ıspanağın verimli çimlenmesi için toprağın yeterli nemi önceleri sağlanmış olması gereklidir. Kuru toprağa ekilen ıspanak tohumu yeterli nem sağlanmadığı için geç çimlenecek ve bu anda zayıf düşecektir. Ekim yapılacak alan iki bütün gün sulanmalı ve toprak nemlendirilmelidir. Sonrasında son bir kez toprak çapa kullanılarak havalandırılmalıdır.

 

Çok bakım gerektiren bir sebze değildir ıspanak. Düzenli sulaması yapılmış olması yeterlidir. Bazen çıkacak olan otlardan da arındırılmalıdır. Aynı zamanda büyüdükleri için tek hasat yapılmış olması yeterlidir.

İklim ve toprak isteği

Ispanak yetiştirmede ki en ehemmiyetli faktör iklim isteğidir. Ispanak serin iklim sebzesidir. Ama çok don ve mevsim geçişlerini çok sevmez. Ek olarak kışın yapılacak ekimde ekme mevsimini yakalayamayıp geç kim yapılmaktadır ise bu ürünler kıştan fazlaca zarar görebilirler. Çok soğuklar besin alımı yavaşlar ve bitki yetişmez. Aşırı sıcak ve nemli topraklarda da aynısı geçerlidir. Bu nedenden dolayı 15-20 derece arası, en verimli yetişeceği iklimdir.

Bütün topraklarda yetişebilir ıspanak.  Çok fazla asitli olmamalıdır. Asitli olması güçlü sebze yetişmesini engeller. Erken ürün alımı isteniyorsa az karakteristik özellik taşıyan topraklar tercih edilmelidir. Ama erken hasat için bir neden yok ise killi ir toprak seçimi yetişmesi için en ideal topraktır. Hasat uzun sürer lakin çok güçlü sebze yetiştirilmiş olur.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Domates nasıl sulanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?