Hamilelikte mide ağrısının nedenleri

Ilık süt tüketmek, mide yanması şikayetine iyi gelir. Eğer canınız kızartma çeşidi yiyecekler, aşırı yağlı gıdalar ve baharatlı yemek...

 

Hamilelik prosesi, metabolizmanın değiştiği ve hormonların değişik tepkiler vermiş olduğu dönemlerden biridir. Psikolojik ve fiziki değişimler yaşanır. Hormonların artışı, rahmin büyüyüp karın bölümüne baskı yapması sebebi ile mide rahatsızlıklarıyla sürekli karşılaşılır. Bu rahatsızlıkların başında da reflü gelir. Hamile kadınlar böyle zamanlarda reflüye karşı ne gibi önlemler alıp mide ağrısı ve yanmasını nasıl geçireceğini bilirse prosesi daha bilinçli ve rahat atlatabilir.

Ilık süt tüketmek, mide yanması şikayetine iyi gelir. Eğer canınız kızartma çeşidi yiyecekler, aşırı yağlı gıdalar ve baharatlı yemekler çekiyorsa mide ağrılarına hazır olmalısınız. Bu gıdalar normal zamanda de mideye zararlıyken hamilelik döneminde de benzer etkiye sahiptir. Ek olarak çay ve kahve tüketimi de mide sağlığı için fazla tüketilmemelidir.

Ek olarak yemekleri, yavaşçacık ve çok çiğneyerek yemek gerekmektedir. Bir de su içilecekse yemek esnasında değil öncesinde içilmesi daha doğru olur. Böylelikle mide ağrıları veya yanmaları az daha azalır.

Hamilelik zamanında zaten çok sakıncalı olan alkol ve sigara, her şeye karşın yine de kullanılır ise çokca sağlık probleminin yanında ek olarak mide rahatsızlıklarına da yol açabilir. Stres de mide rahatsızlıklarına neden olan bir faktördür. Mide ve yemek borusu arasındaki kasların gerilmesine yol açan stres, hamilelik zamanında uzak durulması gerekenler arasında yer bulur. O neden ile yeteri miktarda dinlenmeniz ve kendinize zaman ayırmanız çok önemlidir.

 

Reflü, hamilelik zamanında artan hormonların etkisiyle midenin yemek borusu ile birleştiği bölgenin gevşemesi ve mide asidinin buradan yemek borusuna geçerek yukarı kaçmasıdır. Yani reflüde, midedeki sıvılar yukarı doğru, yemek borusuna geri kaçar. Acı bir tat hissedilir ve hastalar en fazla bu durumdan şikayetçi olur. Bu hal, hamilelik döneminin son gibi aylarda daha da artar. Eğer hamilelik döneminden önce de mideyle ilgili şikayetler yaşanıyorsa hamilelik zamanında bu tarz rahatsızlıklar daha da artış gösterebilir.

Peki, mide ağrısı ve yanması neden olur ve alınabilecek önlemler nelerdir? İşte yanıtları... Hamile iken yemek yeme alışkanlıkları değiştiği için metabolizma farklılaşır. Kimisi sürekli acıkırken kimisi hassaten mide bulantılarının rahatsız edici boyutta olması nedeni ile dilediğince yemek yiyemez. Fakat buradaki önemli nokta, tek seferde çok yemek yerine az ama sık yemektir. Çünkü uzun zaman aç kaldıktan sonra çok fazla yemek yemek, reflüyü artırıcı etkiye sahiptir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Hamilelikte diş ağrısı nasıl geçer? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?