Nar ekşisi nerelerde kullanılır?

Doğal nar ekşisi %100 nar suyundan oluşur ve muadillerine göre fiyatı daha pahalıdır. 5 kilogram nardan averaj 250 ml nar ekşisi elde...

 

Nardan elde edilen nar ekşisi, nar suyunun kaynatılarak konsantre hale getirilmesiyle elde edilen ekşi- tatlı bir aromaya sahip, doğal sostur.

Doğal nar ekşisi %100 nar suyundan oluşur ve muadillerine göre fiyatı daha pahalıdır. 5 kilogram nardan averaj 250 ml nar ekşisi elde edilir. Market raflarında ‘’nar ekşili sos’’ olarak daha münasip fiyatlara satılan ürünler, doğal soslarla kıyaslandığı zaman düşük oranda nar suyu konsantresi  ve türlü kimyasallar içermektedir. Dolaylı olarak lezzetleri, doğal nar ekşisine göre daha farklıdır. Gerçek nar ekşisini, içerik etkiketini okuyarak kolay bir şekilde ayırt edebilirsiniz.

Dolmalarda ve iç harçlara ekşilik vermek için de nar ekşisini kullanabilirsiniz. Özelikle kuru patlıcan, biber gibi malzemelerden hazırlanan dolmalara çok yakışan nar ekşisini, harç malzemelerinin içinde veyahut pişirme suyuna ilave ederek kullanabilirsiniz.

Nar ekşisi en bilinen olarak salata sosu halinde tüketilir. En basit salata soslarını bile lezzetli hale getiren nar ekşisini, yalnızca zeytinyağıyla birlikte kullanabileceğiniz değişik baharatlar ve aromatik otlarla karıştırarak da kullanabilirsiniz.

Nerelerde kullanılmaktadır?

Nar ekşisinin kullanım alanı salata ve dolma harçlarıyla sınırlı değil. Beyaz ve kırmızı et sotelerinde, marine karışımlarında, ekşi ve tatlı aroma elde etmek için nar ekşisini deneyebilirsiniz.

Kısır ve bulgur salatalarında

Bütün yeşil salatalarda,

Akdeniz salatalarında

Kuru patlıcan, biber dolmalarında ve diğer dolma harçlarında

Et sotelerde.

Patates salatalarında

Ezme salalatalarda

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Patates nasıl kızartılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?