Nar yemeklerde nasıl kullanılır?

 Nar içecek yaparken da kullanılmaktadır. Narın suyu çıkarılarak yalnız olarak veya limon ve portakal gibi meyvelerle kokteyl olarak ...

 

Kınagiller familyasına ait bir meyve olan nar Akdeniz ikliminde yetişir ve kuraklığa karşı dayanıklıdır. Nar içinde bol ölçüde demir ve potasyum mineralleri bulunmaktadır.

İçeceklerde Kullanımı

 Nar içecek yaparken da kullanılmaktadır. Narın suyu çıkarılarak yalnız olarak veya limon ve portakal gibi meyvelerle kokteyl olarak tüketilebilmektedir.

Nar meyve olarak yenebileceği gibi suyu sıkılarak içilebilir, salataya tat vermede, eti lezzetlendirme de kullanılmaktadır. Aşure ve güllaç gibi türlü tatlı süslemelerinde tercih edilen bir meyvedir. 

Tatlı ve Hamur İşlerinde Kullanımı 

Nar, salata ve ana yemeklerde olduğu kadar tatlı ve hamur işlerinde kullanımıyla da öne çıkar. Bu yiyecek püre biçimine getirilerek tatlı ve muhallebilerin arasına katılabilir veyahut sos olarak kullanılabilmektedir. Nar, sütlü tatlılarda, keklerde üstüne eklenerek süslemede kullanılabileceği gibi kuru incir ve kayısı ile beraber aşure, güllaç gibi tatlıların içine adet halinde katılmak suretiyle narın lezzetinden yararlanılabilir.

Nar Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Pilavlarda Kullanımı

 Armutlu bulgur pilavı, kuskus pilavı gibi bir çok yemeğin pilavlı harcına eklenir. Narın pilavlarda kullanılmasının sebebi, zengin malzemeli yemeklerin aromasına lezzet katmasıdır.

Yemeklerde Kullanımı

Nar, adet durumda yahut suyu çıkarılarak etli yemeklerde kullanılabilmektedir. Eti terbiyelemede, yemeklere ekşi ve tatlı aroma vermesi için nar ekşisi tercih edilir. Narlı et kavurma, narlı enginar dolması, nar ekşili pırasa sarması, narlı mantar kebabı gibi bir çok yemekte nar aroması kullanılmaktadır.

 

Sos olarak Kullanılması

Salatalarda, dolma içlerinde, etsiz çiğ köftede, kısır tariflerinde, bazı yemek soslarında, mezelerde, zeytin soslarında, çorba türlerinde, etli yemeklerde yahut sebzelerde, narın suyu çıkarılarak elde edilen nar ekşisi biraz sulandırılarak kullanılmaktadır. Bazı baharatlar ile narın suyu karıştırılarak lezzetli yemekler yapılabilmektedir 

Dolmalarda Kullanımı

 Dolmalarda ve iç harçlara ekşilik katması için narın suyu kullanılmaktadır. Hassaten kuru patlıcan ve biber dolmalarına nar ekşisi çok yakışır. Nar ekşisini, dolmaların harç malzemelerinin içinde ekleyebileceğiniz gibi pişirme suyuna ilave ederek de kullanabilirsiniz. Pirinçli, bol malzemeli içler ile yapılmış olan dolmaların tümüne nar ekşisi yakışır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Şeftali yemeklerde nasıl kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?