Ayva nasıl saklanır?

Ayvayı taze ve fazla sararmış, ortadan birazcık daha büyük boyutta seçmek gerekmektedir. Bir darbe görmemesi ve kahverengi çizgileri ...

 

Ayva çok sert bir meyvedir ve yenmesi için biraz yumuşak kıvama gelmesi gerekmektedir. Bunu yapmak için de ayvayı çürütmeden yumuşatarak saklamanın birkaç püf noktası bulunur.

Ayvayı taze ve fazla sararmış, ortadan birazcık daha büyük boyutta seçmek gerekmektedir. Bir darbe görmemesi ve kahverengi çizgileri olmaması gerekmektedir. Yumuşak olarak alınan ayvaları saklama şansı olmaz. Dolayısı ile kabuk ve boyut olarak olgunlaşmış lakin olabildiği kadar sert ayvaları seçmek gerekmektedir.

Ayvalar direkt hasır bir sepet içine konularak da saklanabilir. Kabuğunun renginin gün geçtikçe daha koyu bir sarıya dönmesi; saklama yönteminin doğruluğunun kanıtıdır. İlk 10 veyahut 12 günlük zaman zarfında ayvalar ilk günkü sertliğini korur. Bu süreç zarfında komposto veya tatlı yapmak için kullanabilirsiniz. Sonraki süreçlerde yumuşamaya başlar ve taze olarak yemeye kullanıma hazır duruma gelir.

Ayva buzdolabı içerisinde saklanmaz. Aşırı soğukta pek hızlı çürür. Buzdolabından birazcık daha fazla sıcaklıkta lakin mutlaka serin bir yerde bekletilmelidir. Bunu yapmak için güneş görmeyen ve bina boşluklarındaki serin ve nemli kilerler tercih edilir. Temiz ve pamuklu bir sofra bezine veya geniş ve yüzde yüz doğal kese kağıtlarına sararak saklamakta yarar vardır. Dış kabuğun başka şeylerle olabildiği kadar az temas etmesi gerekmektedir. Hassaten meyvelerin ortak olarak saklandığı sepetlerde birbirlerine değmemeleri için bu metod önemli sayılabilecek bir püf noktasıdır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Biber dolması nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?