Çoban salata nasıl yapılır?

Hepsinden önce domatesleri kesmeye başlayabilirsiniz, tercihinize göre kabuklarını soyabilirsiniz.  Domateslerinizi küp halinde doğra...

 

Çoban salatası Türk mutfağının vazgeçilmezi olan ve sofralara renk katan bir salata türüdür. Yapılmış olması da hayli stabil olan bir salata türüdür. Çoban salatası için gereken malzemeler ve yapılışı aşağıdaki gibidir:

Yapılışı

Hepsinden önce domatesleri kesmeye başlayabilirsiniz, tercihinize göre kabuklarını soyabilirsiniz.  Domateslerinizi küp halinde doğradıktan sonra bir kabın içine alın. Daha sonrasında salatalıklarınızı domateslerinizle eşit boyutlarda küp küp doğrayın. Biberlerinizi doğramaya geçmeden önce çekirdeklerini soymanız lezzet bakımından daha güzel olabilecektir. Ek olarak biberinizi de diğer malzemelerle benzer boyutta kesmeyi unutmayın. Soğanlarınızı ise önce ikiye bölmeli, ardından ince ince doğramalısınız.  Sonrasında maydonoz ve naneyi de doğrayın ve bütün malzemeleri sunum yapacağınız tabağınızın içine ekleyin.  Naneyi çoban salatanızın en üst tarafına koymanız tavsiye edilir.  Bu aşamayı da tamamlayınca sıra sos ayarını yapmaya başlayabilirsiniz.  Salatanızın üstüne zeytinyağını, sirkeyi, limonu ve nar ekşisini istediğiniz ölçüde gezdirin.  Bütün malzemeleri koydunuğunuz tabağınızın içerisinde salatanızı harmanlayın.  Son safhada da tuzunuzu ve karabiberinizi de eklemeyi unutmayın.  Lezzetli çoban salatınız sofranızdaki yerini almaya hazır gelecektir.

Gerekli Malzemeler

Seçime göre nar ekşisi

4 sivri biber

Yarım limonun suyu

Tuz

Yarım demet maydonoz

Bir nebze taze nane

Karabiber

1 tatlı kaşığı sirke

Zeytinyağı

2 küçük boy soğan

2 salatalık

3 iri domates

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Sandviç nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?