Kakao tatlılarda nasıl kullanılır?

 Süt ve şeker ile özellikle çırpılmadığı tariflerde kakao, bir tatlandırıcıdan çok renklendirici olarak kullanılmaktadır. Çikolatalı ...

 

Ebegümecigiller familyasında yer bulan bir bitki olan kakao, ezilip toz durumuna gelerek çikolatanın ana maddesi olur. Yalnız olarak acı bir tadı olan kakao, şeker ve süt ile yumuşatılarak güzel bir lezzet alır. Kakao yalnızca çikolata yaparken değil bir çok tatlının içinde de renk ve aroma verici olarak kullanılmaktadır. Kakaonun kullanım alanları şunlardır: 

Renk verici olarak

 Süt ve şeker ile özellikle çırpılmadığı tariflerde kakao, bir tatlandırıcıdan çok renklendirici olarak kullanılmaktadır. Çikolatalı bir pastada hamuru bu renge uyması için pandispanya kakao ile renklendirilir. Çift renkli kurabiyeler, değişik kek hamurları, ayrıca son dönemlerde gayet bilinen olan kakaolu şerbetli tatlıların da içine çikolatalı görünüm sağlamak için kakao eklenir. Dekoratif tatlılarda da bazı simgelerin ve şekillerin kahverengi görünümü kakao ile sağlanmaktadır.

Süsleme ve servis amaçlı

 Kakao tatlıların içinde kullanılsa da bazen süsleme ve servis amacı ile da kullanılmaktadır. Tiramisu gibi yoğun kakaolu veyahut kahveli tatlılarda, çikolatalı pastalarda, cupcake kremalarının üstünde kakao direkt, salt ve acımsı haliyle yer bulur. Üstüne serpilerek lezzetini kattığı tariflerin yanında bir çok değişik tatlının tabağına veyahut kenarına kakao serpilir. Ara sıra hazır şablonlarla bu görüntü kalp, yıldız, gülen surat gibi şekillere dönüştürülür. Özel olarak bir tatlı kıvamındaki milkshake ve bardakta puding veyahut muhallebilerin üstüne de kakao serpilerek servis edilir.

 

Tatlandırıcı olarak

 Kakao, çikolata yaparken en temel malzemedir. Bu nedenden dolayı çikolatanın bulunmadığı hallerde bir çok tatlıya çikolata tadı vermek için kakao kullanılmaktadır. Puding, pasta kreması, profiterol gibi tatlıların üstüne dökülen akışkan çikolata sosu, pasta keki veyahut pandispanyası gibi bir çok lezzet de kakao önemli kabul edilen bir tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

Kıvam verici olarak

 Kakao, tatlandırıcı, renk verici ve güzelleştirici etkisinin yanında kıvam verici olarak da kullanılmaktadır. Un gibi toz bir kıvama sahip olduğundan, sıvı kremalara yahut soslara katılmak suretiyle çırpıldığında hem tatlının kıvam almasını sağlamaktadır aynı zamanda tatlıya çikolatalı bir lezzet katar.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Evde salatalık turşusu nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?