Yağlı boya kumaştan nasıl çıkarılır?

Boya lekeleri içinde kumaştan çıkartılması en güç olanlar yağlı boya lekeleridir. Bu sebeple yağlı boya ile çalışılırken muhakkak kor...

 

Boya lekeleri içinde kumaştan çıkartılması en güç olanlar yağlı boya lekeleridir. Bu sebeple yağlı boya ile çalışılırken muhakkak koruyucu önlemler alınmalı ve meydana gelebilecek lekeler ile uğraşmamak için iş kıyafeti giyilmelidir. Lakin bütün önlemlere karşın kıyafette yağlı boya lekesi oluşursa bu halde lekenin çıkartılması için kumaş türüne münasip malzemeler ile leke temizlenmeye çalışılmalıdır.

Yağlı Boya Kumaştan Nasıl Çıkar?

Kurumuş yağlı boya lekelerinin kumaştan temizlenebilmesi için lekeli bölüme bir nebze amonyak dökülür. Lekenin yumuşaması için onbeş dakika beklenir ve son olarak eter veya alkole batırılmış bez ile yağlı boya lekesi silinerek temizlenir.

Yünlü, pamuklu ve keten kumaşlara bulaşan yağlı boya lekesinin çıkartılması içinse lekeli bölüme bolca pudra serpilir. Serpilen pudra boyayı emdikten sonra bu bölüm eter yahut alkol ile ıslatılmış bir bez ile silinmelidir. Üstündeki yağlı boya lekesi bütünüyle çıkartıldıktan sonra kumaş bol soğutulmuş su ile yıkanmalıdır. Kumaşın kurutulması içinse kurutuma makinesi kullanılmamalı, bunun yerine kumaş asılarak kurutulmalıdır. Bu yöntemde kullanılan eter ve alkol yanıcı olduklarından, ortamda alev oluşumuna neden olabilecek bir madde olmamasına dikkat edilmeli, ek olarak eterin buharının solunmaması için de gereken önlemler alınmalıdır.

 

Beyaz renkli kumaşlardaki yağlı boya lekesinin temizlenmesi için ağartıcı içeren deterjanlardan yardım alınır. Bunu yapmak için her şeyden önce kumaşın ağartıcılı deterjandan zarar görmeyeceğinden emin olmak için kumaşın görünmeyen bir yerinde deterjan test edilmelidir.

Yağlı boyanın incelticisi olan tiner, kumaştaki yağlı boya lekesinin temizliğinde de etkili olmaktadır. Bunu yapmak için kumaş temiz bezin üstüne serilir ve yine temiz beze tiner dökülerek lekeli bölüme tampon yapılmaktadır. Bu işlem sonrası kumaş deterjan ve çokça su ile yıkanır.

Kumaştaki yağlı boyanın temizlenebilmesi için kumaş lekeli kısmı alta gelecek halde temiz bez üstüne yatırılır. Kumaşın diğer tarafı önce ılık suyla ıslatılır ve sonrasında bu bölüm içince ağartıcı bulunmayan bir deterjan kullanılarak yıkanır. Bu uygulama ile kumaştaki yağlı boya çıkıyorsa, boyanın kumaşın diğer bölümlerine bulaşmamasına dikkati açık olunarak işlem tekrarlanmalıdır. Yağlı boya kumaştan toptan çıkartıldıktan sonra kumaş serilerek kendi kendine kurutulmalıdır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Peynirin küflenmesi nasıl engellenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?